Филмови од 90-ти кои скоро сите ги обожаваат, ама ретко кој признава

Ако сте биле дете или тинејџер во 90-тите, тоа значи дека добар дел од таа деценија сте го поминале пред телевизор и гледавте она што ќе успееја да најдат (или пиратираат) локалните приватни телевизии.

Популарно беше и да се изнајмуваат филмови од видеотека, па сигурно има филмови што сте ги гледале по сто пати и никогаш нема да ви досадат.

Тука спаѓаат и овие десет филмови. Филмови ги имате гледано и сакате да ги гледате пак, ама ретко кога ќе го признаете тоа на глас, особено пред вашите „кул“ пријатели.

Некои од нив се толку лоши што се добри, ама сите имаат нешто заедничко – предизвикуваат чувство на носталгија измешано со леснотија на живеењето и верување во невозможното.

Ок, можеби ова е премногу философирање за куп романтични комедии од 90-тите, ама кога веќе сме тука, да ги преброиме. А може и да си изгледате некој попладнево. Сепак е недела.

Pretty Woman (1990)

Sleepless in Seattle (1993)

Clueless (1995)

She’s All That (1999)

There's Something About Marry (1998)

10 Things I Hate About You (1999)

Runaway Bride (1999)

While You Were Sleeping (1995)

My Best Friend’s Wedding (1997)

Jerry Maguire (1996)

реклама

Филм & ТВ

Netflix го објави морничавиот трејлер за филмот „Cadaver“

Read more

Нови авантури на праисториското семејство во трејлерот за „The Croods: A New Age“

Read more

Што ќе гледаме вечерва на Синедејс?

Read more

Седумгодишната Лена напиша искрена критика за „Стела“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Netflix го објави морничавиот трејлер за филмот „Cadaver“

Читај повеќе
  • play_arrow

Нови авантури на праисториското семејство во трејлерот за „The Croods: A New Age“

Читај повеќе

Што ќе гледаме вечерва на Синедејс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седумгодишната Лена напиша искрена критика за „Стела“

Читај повеќе

Публиката одлучи: Кој е најомилениот лик од ТВ-серии?

Читај повеќе

„Врба“ на Манчевски во трка за Европски оскар

Читај повеќе
  • play_arrow

Погледнете го трејлерот за новиот филм „Love and Monsters“ со Дилан О’Брајан

Читај повеќе
  • play_arrow

Најмудрите зборови на Милан Младеновиќ што важат и денес

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе