Германија против забраната за автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година

Германската влада нема да се согласи со планот на ЕУ со кој де факто би се забранила продажбата на нови автомобили со мотори со внатрешно согорување од 2035 година, изјави германскиот министер за финансии Кристијан Линднер.

За да се намалат емисиите за 55 отсто од нивото од 1990 година до 2030 година, Европската комисија предложи до 2034 година емисиите на јаглерод диоксид од новите автомобили да бидат намалени на нула.

Тоа значи забрана за продажба на автомобили со мотори со внатрешно согорување. Европратениците го поддржаа предлогот на Брисел овој месец, а преговорите со земјите од ЕУ за финалниот предлог-закон сега се во тек.

Германскиот министер за финансии во вторникот посочи пречка за планот. Сè уште ќе има побарувачка за мотори со внатрешно согорување, така што забраната е погрешна, рече Линднер на митингот организиран од Здружението на германската индустрија. Владата нема да се согласи со таков европски закон, рече германскиот министер за финансии, истакнувајќи дека Германија ќе продолжи да биде водечки пазар за електрични возила.

реклама

Авто новости

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Read more

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Read more

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Read more

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Read more
 

Автомобили

Електричниот камион Tesla Semi ќе стигне до своите први клиенти на крајот на годинава

Читај повеќе
  • play_arrow

Како големината на тркалата влијае на вашиот автомобил?

Читај повеќе

Audi подготвува неколку нови модели, меѓу кои и Q9

Читај повеќе

Одиме на летување: Зошто е важно возачот да биде одморен пред одмор?

Читај повеќе

FZero со 1.169 КС е новиот бетмобил дизајниран за патеки

Читај повеќе
  • filter

Кои се десетте најбрзи електрични автомобили?

Читај повеќе

Германците не се откажаа од возење автомобили и покрај билетите за јавен превоз од 9 евра

Читај повеќе

Маск за конкурентот Lucid: Правам повеќе деца отколку тие автомобили

Читај повеќе

Што ќе се вози во Русија: Москва како Хавана?

Читај повеќе