Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

MG ќе го претстави концептот EXE181 на саемот за автомобили во Пекинг оваа недела, најавувајќи електричен хиперавтомобил со едно седиште.

Позицијата на возачот е исклучително ниска, а концептот изгледа како еден од автомобилите Vision Gran Turismo. Неговата форма како капка вода резултира со низок коефициент на отпор од само 0,181. Иако тоа е пониско од 0,199 на Volkswagen XL1 и другите сериски автомобили, сепак постојат поаеродинамични концепти од минатото, како што е Mercedes Vision EQXX од 2022 година со коефициент на отпор од само 0,18. Исто така, пример е General Motors Precept од 2000 година со коефициент на отпор од 0,16. Потоа тука е и Aerodynamic Research Volkswagen од 1980 година, кој имаше коефициент на отпор од 0,15. Не треба да го заборавиме и Fiat Turbine од 1954 година со неверојатен коефициент на отпор од 0,14.

Новиот MG EXE181 е модерен еквивалент на истоимениот концепт од 1959 година, возило со „вонземен облик“ со коефициент на отпор од неверојатни 0,12. Британскиот бренд во сопственост на кинеската SAIC тврди дека не само што е еден од најаеродинамичните автомобили во светот, туку и меѓу најбрзите. За забрзување од 0 до 100 км/ч потребни се само 1,9 секунди.

MG не ја откри максималната брзина на концептот EXE181, но оригиналниот модел од 50-тите забрзуваше до 254,91 mph, или 410,238 км/ч. Зад воланот беше американскиот возач Фил Хил.

Исклучително тесниот ентериер со централно поставено седиште и тркачки појас се подеднакво футуристички и потсетуваат на едноседното Lamborghini Egoista. Новиот EXE181 е замислен со голем екран и 4 електромотори, а иако нема информации од MG, се очекува погон на 4 тркала и повеќе од 1.000 КС.

Шансите за сериска верзија се мали, така што концептот веројатно ќе остане единствен за да ги освои насловите.

реклама

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more

Направете фалафел, евтино јадење за целото семејство

Read more

Детална астро анализа до 31 мај за секој хороскопски знак

Read more

Модриќ: Донесов одлука, сакам само таму да ја завршам кариерата

Read more

Концепти

Италијанците го претставија концептот Quintessenza: GT што се претвора во пикап

Read more

Новиот хиперавтомобил на MG забрзува до стотка за 1,9 секунди

Read more

Поблиску до ѕвездите со концептот Chrysler Halcyon

Read more

Hyundai на 4 нозе: Електромобилот изгледа како од филм, но производителот има сериозни планови

Read more
 

Автомобили

Совети за чистење и одржување на кожени седишта

Читај повеќе
  • filter

BMW претстави интересен концептен двосед Skytop

Читај повеќе

Range Rover за прв пат ќе се произведува надвор од Велика Британија

Читај повеќе

Новите автомобили ќе имаат предупредување за пречекорување на брзината?

Читај повеќе
  • filter

Volkswagen ги објави првите фотографии од новиот Golf GTI Clubsport

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

KIA го претстави електричниот SUV EV3, доаѓа и во Европа

Читај повеќе

Двојно поголеми се шансите пешак да го удри електричен отколку автомобил со SUS мотор

Читај повеќе

Lamborghini го повлекува Urus: Хаубата може да се откачи при големи брзини

Читај повеќе

Volvo има нов адут: Робо-камион

Читај повеќе