Гледањето хорор филмови ги ублажува симптомите на стрес и анксиозност

Според списанието Healthline, гледањето на хорор филмови може да има позитивно влијание на психата на луѓето и да ги ублажи симптомите на стрес и анксиозност бидејќи според психолозите предизвикува „соочување со стравот“ што е најдобар начин за да го победите истиот.

Чудовишта под креветот, зомби, маскирани со моторна пила не се првите работи што ви паѓаат на ум кога се обидувате да се смирите.

Во интервјуто за документарниот филм „Fear in the Dark“(1991), Вес Крејвен изјави дека хорор филмовите не предизвикуваат страв, туку го ослободуваат.

Адреналинот предизвикан од хорор филмовите може да биде добар за мозокот на просечниот гледач.

Нашето тело ни кажува дека сме во опасност, но знаеме дека на седиштата во киносалите или во своите дневни соби сме сигурни.

Хорорите може да ве научат како подобро да се справите со стресот во реалниот живот. Во текот на стресниот филм се изложувате на сценарио кое може да ви предизвика да се чувствувате лошо и на тој начин ќе научите како да се справите со стресот во овие моменти.

Сепак, хорор филмовите може да влијаат и негативно на некои луѓе, особено на оние коишто се чувствителни бидејќи филмот ќе им предизвика чувство на стрес и паника.

Remote video URL
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Филм & ТВ

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Read more

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Read more

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Read more

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Топ 10 филмски интерпретации на принцезата Дијана

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 женски групи кои повеќе не постојат

Читај повеќе
  • play_arrow

Студент од Северна Кореја осуден на смрт поради криумчарење на серијата „Squid Game“

Читај повеќе
  • play_arrow

Објавен трејлер за новиот филм „American Refugee“

Читај повеќе
  • play_arrow

Новиот документарец за Битлси го демистифицира распаѓањето на Фамозната четворка

Читај повеќе
  • play_arrow

Billboard ја прогласи најдобрата песна на сите времиња

Читај повеќе
  • play_arrow

Новата корејска серија „Hellbound“ руши рекорди

Читај повеќе
  • play_arrow

Ридли Скот ги обвини младите и технологијата за неуспехот на „The Last Duel“

Читај повеќе

Кијану Ривс: Изгледа уште сум во брак со Винона Рајдер

Читај повеќе