Големата разлика во годините е нов тренд кај паровите

Дали некогаш сте размислувале да се забавувате со некој 20 години постар? Или можеби 15 години помлад? Според експертите, доколку барате партнер преку апликација за запознавање, годинава многу почесто ќе ви бидат понудени значително постари или значително помлади луѓе.

Апликацијата за запознавање Bumble, врз основа на одговорите од 25.000 сингл луѓе, предвидува дека „big age gap“, или големиот јаз во возраста, ќе биде вистински тренд во 2024 година.

„Слободните повеќе нема да бараат совршени партнери и да внимаваат на временските рамки и ќе ја ценат емоционалната ранливост, самоприфаќањето и заедничките приоритети со партнерот“, вели Bumble.

Значи, која е идеалната разлика за да функционира врската? Според психотерапевтот и автор на „Retroactive Jealousy, Making Sense of It“, Тоби Ингам, не постои такво нешто како совршена разлика во возраста.

„Некогаш постоеше непишано правило дека ја намалувате возраста на половина и додавате 7; а тоа е идеална возраст за партнерот; ако сакате помлади луѓе. Сепак, тоа сега е веројатно застарено. Мислам дека порано беше поважно за луѓето нивните партнери да бидат на иста возраст или барем да припаѓаат на иста генерација, затоа што на тој начин споделуваат повеќе, но во поново, модерно време тоа е сѐ помалку важно и младите повеќе не се оптоваруваат со тоа. Возраста е помалку важна отколку кај претходните генерации, а квалитетот на нивната врска е нивен приоритет“, вели тој.

Иако романсите со разлика во години стануваат сѐ почести и затоа се понормални, сепак некои крајности успеваат да изненадат.

реклама

Топ 5 најдолговечни животни - некои живеат и илјадници години

Read more

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Со 11.100 км/ч за 1 час низ половина свет: Тестот беше успешен, доаѓа ракетен авион?

Read more

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Read more

Љубов и секс

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Read more

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Read more

Дали секс двапати во една вечер ги зголемува шансите за забременување?

Read more

Секс на прв состанок: Дали е табу тема или се случува почесто отколку што мислите?

Read more
 

Магазин

Тешка недела: Финансиски хороскоп за секој знак од 15 до 21 април

Читај повеќе

Едноставна промена на животниот стил може да го намали крвниот притисок

Читај повеќе

Зошто често се чувствувате уморни во текот на денот?

Читај повеќе

Колку често мажите и жените помислуваат на секс?

Читај повеќе

Стјуардеса откри како ги „казнуваат“ патниците кои не сакаат да го отстапат седиштето на дете

Читај повеќе

Кое е најлошо време да се мерите на вага?

Читај повеќе
Четири типа на пријатели

Четири типа на пријатели кои сите ги имаме

Читај повеќе

Постојано критикување - штетна навика која може да ја уништи врската

Читај повеќе

10 најголеми митови за исхраната во кои треба да престанеме да веруваме

Читај повеќе