Google ги претстави Pixel 6 и Pixel 6 Pro

По многубројните тизери и информации кои се појавија во јавноста, Google конечно ги претстави новите Pixel смартфони.

Станува збор за моделите Pixel 6 и Pixel 6 Pro кои се најновите, врни паметни телефони на компанијата Google. Преднарачките се во тек, а продажбата официјално почнува на 19 односно на 28 октомври.

Цената на Pixel 6 ќе изнесува 599, додека Pixel 6 Pro ќе чини 899 долари. Ова се почетните цени на основните модели кои доаѓаат со најмалку 128 GB интерна меморија. Pixel 6 ќе биде достапен со меморија од 256, а купувачите на моделот Pixel 6 Pro ќе има и до 512 GB интерна меморија.

Новите Pixel модели добија нов ARM процесор кој од Google го нарекуваат Tensor. Овој процесор е конкуреција на Snapdragon 888. Pixel 6 доаѓа со 8, а Pixel 6 Pro со 12 GB интерна меморија.

Што се однесува на камерите, и двата модела имаат главна камера од 50 MP. Pixel 6 Pro има и 4х телефото камера. Различни се предните камери, Pixel 6 има камера од 8, а Pixel 6 Pro има камера од 11,1 MP.

Имаат големи OLED екрани. Стандардниот модел доаѓа со 6,4-инчен OLED рамен екран со резолуција 1080p и фреквенција на освежување од 90Hz, а Pro со заоблен 6,7-инчен PLED панел со резолуција 1.440p. екраните се заштитени со најновиот Gorilla Glass Victus.

Pixel 6 има батерија од 4.614, а Pixel 6 Pro од 5004 mAh.

Новите мобилни ја користат најновата верзија на Android 12.

Remote video URL
Remote video URL
Тагови
реклама
Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Тајните на една држава: Зошто Финска е меѓу најуспешните земји во светот?

Read more
Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Како на филм: Воз предизвикал уривање на дел од мост и се запалил

Read more

Историски преседан во Лигата на шампиони

Read more

Мобилни

Откриени спецификациите на смартфонот OnePlus 10 Pro

Read more

Познато кога ќе пристигне новиот Honor 60

Read more

Објавени рендери за новиот Google Pixel 6A

Read more

Како ќе изгледа Realme GT 2 Fold?

Read more
 

Гик

  • play_arrow

10 малку познати, но многу интересни факти за Земјата

Читај повеќе
  • play_arrow

Археолози во Перу најдоа мумија стара најмалку 800 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Црцорењето на птиците станува сѐ потивко: Научниците открија загрижувачки податоци

Читај повеќе
  • play_arrow

Русија воведува кучиња падобранци во армијата

Читај повеќе

Научници сакаат да создадат магнетно поле на Марс

Читај повеќе

Паметните часовници сè попопуларни: Apple со најголема заработка, WearOS доминира

Читај повеќе

Зошто е можно да немате COVID-19, а сте биле опкружени со заразени луѓе?

Читај повеќе

Кој произведувач прв ќе претстави смартфон со камера од 200 MP?

Читај повеќе

Вирусите може да изумрат – дали тоа се случува со коронавирусот во Јапонија и Индија?

Читај повеќе