Јапонски експериментален воз достигна брзина од 382 км/ч

Извршен е првиот тест на новиот воз ALFA-X, постигнувајќи брзина од 382 км/ч. Возот може да достигне максимална брзина од 400 км/ч.

Тестот беше успешно извршен на линијата која ги поврзува Токио и перфектурата Аомори, превезувајќи ги локалните новинари. Возењето меѓу станиците Сендаи и Мориока траеше 40 минути, а обично трае час и 15 минути.

Возовите во Јапонија моментално достигнуваат брзина до 320 км/ч.

реклама

Живот

Поради короната, белградската проституција работи по принципот на достава

Read more

Четири знаци дека си имате работа со манипулатор

Read more

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Read more

Најголемите прељубници се родени во овие хороскопски знаци

Read more

Нови видеа

play_arrow

Брзи и вкусни идеи за појадок со Гордон Ремзи

Read more
play_arrow

Рај за велосипедисти

Read more
play_arrow

Транспорт на отворено море: Дронови кои им пркосат на ветровите и брановите

Read more
play_arrow

Како да се ослободите од подуеност на стомакот?

Read more
play_arrow

Неверојатна борба меѓу тигар и мечка

Read more
play_arrow

Првиот тим на Клоп во Ливерпул: Каде се сега?

Read more
play_arrow

Снимка од пијана верверица стана хит на интернет

Read more
play_arrow

Откачена биологија: Сѐ што не сте знаеле за интелигентните октоподи

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за „The New Mutants“

Read more
play_arrow

Дали би си купиле ваков кревет?

Read more
play_arrow

Објаснето за да сфатат сите: Што е гравитација?

Read more
play_arrow

Каква мизерна година, пее Роби Вилијамс во новата песна „Can’t Stop Christmas“

Read more