Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Јапонскиот приватен лендер Hakuto-R испрати фотографија од осветлениот дел од Месечината откако влезе во нејзината орбита на 20 март.

Фотографијата е направена со помош на камера поставена на лендерот, а на Twitter ја објави јапонската компанија ispace.

На фотографијата се прикажани низа осветлени кратери на површината на Месечината, додека темната позадина е вселената. Исто така, на фотографијата се гледаат кратери кои се делумно во сенка, кои се појавуваат на работ на видливиот диск на Месечината.

URL

Лендерот Hakuto-R беше лансиран на 11 декември 2022 година, користејќи ја ракетата Falcon 9 на SpaceX, и се очекува да се обиде да слета на површината на Месечината кон крајот на април, ако сè оди според планот.

Доколку биде успешен, лендерот ќе ја направи Јапонија само четвртата земја што слетала вселенско летало на Месечината по САД, СССР и Кина. Тоа би било и првото слетување на месечината за вселенско летало контролирано од приватна компанија. Hakuto-R го носи и малиот ровер Rashid кој припаѓа на вселенската агенција на Обединетите Арапски Емирати.

Индискиот лендер Chandrayaan 2 и израелскиот ровер Beresheet не успеаја да слетаат на Месечината во 2019 година.

Ispace вети дека ќе објави повеќе фотографии додека роверот се подготвува за слетување, а компанијата исто така работи на втора и трета мисија што ќе биде лансирана во 2024 и 2025 година.

Тагови
реклама

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Read more

3 симптоми на висок холестерол кои можат да се забележат на телото без тестирање

Read more

Голем неделен хороскоп од 17 до 23 јуни

Read more

Рецепт на денот: Пилешко „а ла Тоскана“

Read more

Вести

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Read more

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Read more

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Read more

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Read more
 

Гик

Пеколно лето: Зошто е важно да го заштитите телефонот од прегревање?

Читај повеќе

Apple планира потенки iPhone, MacBook Pro и Apple Watch

Читај повеќе

Откриен нов вид „екстремно агресивна“ змија

Читај повеќе

Voyager 1 се „разбуди“ и повторно испраќа податоци

Читај повеќе

Во Австралија откриени коски на летечки диносаурус со масивен јазик

Читај повеќе

Грчки археолози открија мистериозна тркалезна градба стара 4.000 години

Читај повеќе

Нова студија открива: Дали видео игриците се добри или лоши за менталното здравје?

Читај повеќе

НАСА по грешка објави видео од Меѓународната вселенска станица и предизвика многу шпекулации

Читај повеќе
  • filter

Наследството на Централните Пангејски Планини: Како некогаш биле поврзани Европа, Америка и Африка?

Читај повеќе