Јапонски лендер испрати одлична фотографија од орбитата на Месечината

Јапонскиот приватен лендер Hakuto-R испрати фотографија од осветлениот дел од Месечината откако влезе во нејзината орбита на 20 март.

Фотографијата е направена со помош на камера поставена на лендерот, а на Twitter ја објави јапонската компанија ispace.

На фотографијата се прикажани низа осветлени кратери на површината на Месечината, додека темната позадина е вселената. Исто така, на фотографијата се гледаат кратери кои се делумно во сенка, кои се појавуваат на работ на видливиот диск на Месечината.

URL

Лендерот Hakuto-R беше лансиран на 11 декември 2022 година, користејќи ја ракетата Falcon 9 на SpaceX, и се очекува да се обиде да слета на површината на Месечината кон крајот на април, ако сè оди според планот.

Доколку биде успешен, лендерот ќе ја направи Јапонија само четвртата земја што слетала вселенско летало на Месечината по САД, СССР и Кина. Тоа би било и првото слетување на месечината за вселенско летало контролирано од приватна компанија. Hakuto-R го носи и малиот ровер Rashid кој припаѓа на вселенската агенција на Обединетите Арапски Емирати.

Индискиот лендер Chandrayaan 2 и израелскиот ровер Beresheet не успеаја да слетаат на Месечината во 2019 година.

Ispace вети дека ќе објави повеќе фотографии додека роверот се подготвува за слетување, а компанијата исто така работи на втора и трета мисија што ќе биде лансирана во 2024 и 2025 година.

Тагови
реклама

Вести

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Read more

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Read more

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Read more

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Read more
 

Гик

Поради технички проблеми Boeing го одложи првиот лет со екипаж на Starliner

Читај повеќе

Лекарите велат дека ова е најважниот вирус за кој никогаш не сте слушнале

Читај повеќе

Со помош на ултразвучни бранови во иднина и луѓето ќе хибернираат

Читај повеќе
  • play_arrow

Ѓердан со заб од мегалодон пронајден во потонатиот Титаник

Читај повеќе

Кои се најпопуларните телефони од врвна класа во првиот квартал?

Читај повеќе

The Witcher 3 е најпродавана RPG игра во историјата

Читај повеќе

Google веќе го распродаде најскапиот телефон, а уште не е пуштен во малопродажба

Читај повеќе

Италија сака да инсталира Ајнштајнов телескоп во напуштен рудник

Читај повеќе

На Twitter му се заканува забрана од ЕУ

Читај повеќе