Кафето може да ни помогне да живееме подолго, особено меленото 

Љубители на кафето, имаме добри вести. Пиењето две до три шолји кафе на ден може да ни помогне да живееме подолго и да го намалиме ризикот од кардиоваскуларни болести, сугерира новото истражување.

Во студијата објавена во вторникот во European Journal of Preventive Cardiology, истражувачите открија дека благо до умерено внесување на мелено, инстант и кафе без кофеин е поврзано со значително намалување на смртноста и ризикот од кардиоваскуларни болести - вклучувајќи коронарна срцева болест, срцева слабост и исхемична срцева болест, мозочен удар.

Студијата на 450.000 испитаници покажа дека оние кои пијат две до три шолји кафе дневно имаат поголемо намалување на ризикот во споредба со оние кои не пијат кафе. Меленото кафе во оваа количина го намалува ризикот од смрт за 27%, потоа кафето без кофеин со 14% и инстант кафето со 11%, забележа Европското здружение за кардиологија (ESC).

Две до три шолји мелено кафе дневно го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни заболувања за 20%, инстант кафето за 9%, додека кафето без кофеин го намалува ризикот за 6%, додава ESC.

Со кофеин или без?

Утврдено е дека меленото и инстант кафето, но не и кафето без кофеин, го намалуваат ризикот од неправилно чукање на срцето или аритмија. Четири до пет шолји мелено кафе дневно и две до три шолји инстант кафе ја намалуваат аритмијата кај испитаниците за 17 и 12%, соодветно.

„Нашите наоди покажуваат дека пиењето умерени количини кафе не треба да се обесхрабрува бидејќи може да биде здраво за срцето“, вели авторот на студијата Питер Кистлер од Baker Heart and Diabetes Research Institute во Мелбурн.

Кофеинот е најпознатата состојка во кафето, но има повеќе од 100 биолошки активни компоненти во овој топол пијалок.

Здравствени придобивки од кафето биле утврдени и претходно

Претходните истражувања покажаа дека кафето може да обезбеди голем број здравствени придобивки, вклучително и заштита од болести на црниот дроб, дијабетес тип 2, Паркинсонова болест, Алцхајмерова болест и срцев удар, според Клиниката Mayo и Johns Hopkins Medicine. Сепак, тешко е да се припишат овие резултати само на кафето. За здравјето придонесуваат и многу други фактори, велат експертите.

Анализата од 2021 година објавена во American Heart Association Circulation: Heart Failure покажа дека луѓето кои пијат кафе со кофеин имаат помал ризик од срцева слабост. Д-р. Дејвид Као од Универзитетот во Колорадо ја истакна важноста на ова откритие, но исто така истакна дека се потребни дополнителни истражувања.

„Сè уште нема доволно докази за да се препорача зголемување на консумацијата на кафе за да се намали ризикот од срцеви заболувања со иста сигурност како да се откажете од пушењето, да изгубите тежина или да вежбате“, рече тогаш д-р Као.

Пиењето кафе треба да биде умерено, советуваат експертите

Додека студиите сè повеќе го поврзуваат кафето со здравствените придобивки, важно е да се забележи дека има и некои негативни здравствени последици поврзани со кафето. Зголемената анксиозност, немир и несоница се меѓу потенцијалните ризици поврзани со кафето. Затоа експертите советуваат дека кафето треба да биде дел од целокупната урамнотежена исхрана и здрав начин на живот.

Тагови
реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Здравје

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Read more

Како да препознаете недостиг на калциум во организмот?

Read more

Луѓето кои си легнуваат доцна имаат зголемени ризици од болести

Read more

Кои зачини помагаат за побрзо варење и здрави црева?

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе