Како би изгледале вселенските станици во иднината?

Вселена: последната граница. Само околу 600 луѓе биле во вселената, а научно-фантастичните филмови нè охрабруваат да замислуваме дека еден ден секој човек би можел да патува во бескрајната вселена.

Со слетувањето на Месечината во 1969 година и лансирањето на Меѓународната вселенска станица во 1998 година, дојдовме чекор поблиску до реализација на идејата за живот во вселената.

Но, тоа не се единствените човечки аспирации. Луѓето смислуваат одлични идеи за тоа како полека да се пробиваме до вселената и постепено да воспоставиме нов живот таму. Некои идеи се малку поекстремни од другите, но што би биле луѓето ако не сонувачи!

Денеска разгледуваме 15 одлични концепти за вселенски станици во иднината.

реклама

Чек дис аут

Најубавата собирачка на топчиња која го крсти детето по Рафаел Надал

Read more

„Кинеската Атлантида“: Град под вода кој е целосно зачуван

Read more

Бездомник во Италија доби на лото, едвај успеа да ги земе парите

Read more

Зошто сонуваме дека ни паѓаат забите?

Read more

Нови видеа

play_arrow

Што се случи со стадионите од Мундијалот во Катар?

Read more
play_arrow

Искрен трејлер за Oppenheimer

Read more
play_arrow

Снимен моментот на експлозивна ерупција на вулкан во Јапонија

Read more
play_arrow

Кога сѐ ќе тргне наопаку

Read more
play_arrow

Ема Стоун ветува екцентрична изведба во новиот филм Poor Things

Read more
play_arrow

Сè што е погрешно со Barbie

Read more
play_arrow

Како големите ренесансни умови го модернизирале Рим?

Read more
play_arrow

ВАР, одбранет пенал - гол! Македонија води против Англија

Read more
play_arrow

Трејлер за 4K ремастерираниот The Abyss на Џејмс Камерон

Read more
play_arrow

Кои 33 главни градови се именувани според човек?

Read more
play_arrow

Зошто Италија веќе не „произведува“ напаѓачи?

Read more
play_arrow

Како Саудиска Арабија го купи Светското првенство во фудбал?

Read more