Како да го изберете идеалниот стан за живеење под кирија?

Потрагата по идеалeн стан може да се претвори во вистински кошмар доколку не се подготвите претходно.

Денеска и кај нас многу млади луѓе решаваат да живеат самостојно, надвор од родителскиот дом, пред да формираат семејство, а тоа да не биде студентски живот. Без разлика дали барате стан во кој ќе живеете сами, со цимери, партнер/партнерка или вашето семејство, овие совети ќе ве потсетат на што треба да обрнете внимание кога барате стан под наем.

Разгласете дека барате стан

Дел од становите никогаш не се поставени на оглас. Разгласете на своите пријатели, роднини, колеги дека барате стан. Тоа е најлесно да го направите преку Facebook и Instagram.

Делувајте веднаш

Доколку се појави стан кој ви се допаѓа, договорете средба со агентот за недвижнини што е можно побргу. Имајте подготвено пари за првата кирија. Доколку ви се допадне станот, понудете да потпишете договор и да ја платите киријата. Имајте позитивен пристап со изнајмувачот, за да оставите добар впечаток.

Истражете ја населбата

Откако ќе излезете од станот кој ви се допаѓа, прошетајте по населбата и обврнете внимание на околината. Проверете дали во околината има маркети, автобуска станица и други работи кои се неопходни за нормално живеење.

Проверете ја состојбата на станот пред да го изнајмите

Дали каучот е удобен? Дали мебелот е стар? Дали низ станот се шири некоја непријатна реа? Дали елементите во бањата се функционални?

Поставете ги сите важни прашања

Кои ќе бидат вашите први соседи? Дали се премногу гласни? Дали има куќен совет? Дали домарот е достапен во секое време? На кој начин ќе ја плаќате киријата?

Потпишете договор

Договорот ве штити вас и оној кој ви го изнајмува станот. Побарајте договор, за да не бидете оставени на цедило, на пример изнајмувачот да ви каже дека итно мора да се иселите или некоја друга непријатна ситуација.

реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Живот

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Read more

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

Следните три дена се критични: Како да го преживеете ретрограден Меркур без последици?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе