Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Со текот на времето желбата за секс слабее и тоа не е тајна, ниту некое правило. Едноставно се појавува.

Без оглед дали сте во долга врска и сте заситени од секојдневната рутина или едноставно чувствувате промени среде природниот процес на стареење, намалениот интерес за секс не е нешто чудно, ниту причина за загриженост.

Ако мислите дека желбата за интимност никогаш нема да ви биде на нивото на кое претходно била, се лажете. Постојат едноставни трикови кои ќе ви ја оживеат желбата, само треба да уживате во нив.

Темно чоколадо

Овој природен афродизијак дефинитивно може да влијае на вашата желба за интимност. Богата е со есенцијална амино киселина која влијае на производството на серотонин кој е невротрансмитер и има големо влијание на либидото.

Ограничете го алкохолот

Не треба да се откажете од него, умерената консумација може да биде корисна за либидото, но претерувањето има спротивен ефект. Прекумерните количини алкохол во телото ја убиваат желбата за интимност и долгорочно можат да предизвикаат проблеми како еректилна дисфункција кај мажите и целосен недостиг на желба за секс кај жените.

Доволно вода

На човечкото телот му е потребно вода за да функционира нормално, а вашето либидо не е исклучок. Дехидрацијата е поврзана со различни нуспојави кои ја убиваат желбата за секс. Пијте доволно течности и јадете многу овошје и зеленчук богат со течности.

Вежбање

Физичката желба е многу важна за одржување на сексуалната желба. Умереното вежбање стимулира создавање на тестостерон одговорен за силно либидо. Вежбањето со партнерот е одличен начин да минете поквалитетно време заедно.

Тагови
реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Љубов и секс

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Пет причини поради кои никогаш не треба да имате врска со оженет маж

Read more

Кои мажи најдолго издржуваат во кревет?

Read more

Зошто комплиментот секси има скриено значење?

Read more
 

Магазин

Колку пати може да се користи истиот брич?

Читај повеќе
  • play_arrow

Ако сакате тенок струк и цврст задник: 10 минути домашен тренинг за секој ден

Читај повеќе

Од преголема концентрација стануваме уморни, научниците открија зошто

Читај повеќе

Четири едноставни работи кои целосно ќе ви го променат животот

Читај повеќе

Три причини зошто не е добро да пиете вода во текот на оброк

Читај повеќе
  • play_arrow

Моментот кога Дубаи „исчезна“ во песочна бура

Читај повеќе

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Читај повеќе

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Читај повеќе

Пет причини зошто одењето по песок е здраво

Читај повеќе