Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Купувачите се предупредени дека поплавени возила може да завршат кај дилерите на автомобили.

Ураганот Ида го погоди северниот брег на Мексиканскиот Залив кон крајот на август, па продолжи кон областа Луизијана, со ветар кој дуваше со брзина од 240 км/ч. Тоа беше само почеток на пустошот што продолжи по источниот брег на САД, носејќи силен дожд и поплави во главните метрополитенски области во државите Њу Џерси, Пенсилванија и Њујорк.

Веб-страницата Carfax, која дава совети за купувачите на автомобили, проценува дека дури 212.000 возила во областите погодени од ураганот може да бидат сериозно оштетени од поплавите предизвикани од обилните врнежи.

Carfax ги предупредува купувачите дека овие возила може да завршат во продажните салони за автомобили и потоа да се најдат на патиштата, веројатно без никакво предупредување дека биле поплавени, но и без посериозна проверка и замена на компонентите што биле изложени на влага.

Во извештајот се забележува дека многу поплавени возила честопати изгледаат нормално на прв поглед откако ќе се исушат, но проблемите настануваат подоцна за време на возењето. Тоа може да се случи неколку дена, неколку месеци, па дури и неколку години подоцна.

„Нашите податоци покажуваат дека купувачите, кои воопшто не се сомневаат на штета, се изложени на ризик да завршат со автомобил што претходно бил поплавен“, вели Крис Басо, портпарол на Carfax.

„Вистинската опасност е дека овие автомобили може да изгледаат добро и да работат добро некое време, но порано или подоцна најверојатно ќе се појават големи проблеми. Поплавените автомобили буквално скапуваат одвнатре кон надвор, а на лаиците често им е тешко да се откријат такви оштетувања“.

Обилни врнежи дожд и поплави ја зафатија и Европа, особено земјте во западниот дел на континентот од каде најчесто доаѓаат половните автомобили за Балканот и Македонија, па советите на Carfax се применливи и за македонските купувачи.

Carfax советува да бидете особено внимателни за време на процесот на инспекција. Неопходно е да побарате знаци за оштетување од поплава, како што се мирис на застоено кондензација на таблата со инструменти, влажни патосници или тапацир, 'рѓа на вратата, како и траги од кал или песок под седиштето или во преградата за ракавици.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Авто новости

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Read more

Кога е време за нови бришачи?

Read more

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Read more

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Read more
 

Автомобили

  • play_arrow

Lamborghini Huracan Turbo или Kawasaki H2R - кој е побрз?

Читај повеќе

Рекордна продажба на Porsche во првите 9 месеци

Читај повеќе

Кога е време за нови бришачи?

Читај повеќе
  • filter

Ford го претстави редизајнираниот Focus

Читај повеќе
  • play_arrow

Хибридниот Honda HR-V наскоро пристигнува во Европа

Читај повеќе

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Врвен луксуз: Претставена четвртата генерација Lexus LX 600

Читај повеќе

Како да го заштитите автомобилот од кражба?

Читај повеќе

Дали знаете што сѐ може да направи вашиот автомобил?

Читај повеќе