Како Германија ќе го решава проблемот со недостиг на работници?

Борбата на Германија да го реши недостигот од милиони квалификувани работници може да ја чини земјата позицијата на една од водечките економии во светот, доколку владата не преземе чекори наскоро, изјави денеска министерот за труд Хубертус Хајл.

„Ако сега не го решиме проблемот со недостигот на квалификувана работна сила, тоа ќе стане главна пречка за растот во Германија“, рече Хајл на конференција во Берлин.

„Секој ден е сè поважно „сите луѓе кои сакаат да работат да почнат да работат, да поминат обука“, рече министерот за економија Роберт Хабек.

„На долг рок, ова ќе биде одлучувачкото прашање дали Германија расте и дали може да се зголеми или да се одржи просперитетот во земјата“, додаде тој.

Стотици илјади работни места не се пополнети

Тој додаде дека во моментов се слободни стотици илјади работни места.

„Треба да си слеп за да не видиш дека во иднина ќе има уште повеќе“, предупреди министерот.

Министерот за труд Хабертус Хајл ги наведе стабилното снабдување со енергија, забрзаното планирање и обезбедувањето на квалификувана работна сила како најважни чекори за да се обезбеди германската економија да остане силна.

„И покрај сите разговори, ние сме всушност силна земја, но ни треба одреден напредок“, рече Хејл. Кога станува збор за обезбедување квалификувана работна сила, тој додаде дека „времето истекува“ за Германија.

1,6 милиони млади луѓе немаат почетна стручна обука

До 2035 година, седум милиони квалификувани работници ќе заминат во пензија, рече Хеил, цитирајќи студија на Институтот за истражување за вработување. Тој нагласи дека 1,6 милиони млади луѓе на возраст од 20 до 29 години немаат почетна стручна обука.

Министерката за образование Бетина Старк-Ватцингер рече дека повеќе од 45.000 луѓе „го напуштаат училиштето без никакви квалификации“ секоја година.

Младите на конференцијата се пожалија на недостаток на пракса во образованието и рекоа дека посетувањето стручни училишта сè уште се смета за инфериорно во однос на студирањето на универзитетите.

реклама

Зошто никогаш не треба да користите мобилен телефон додека сте во тоалет?

Read more

Се бараат доброволци за експеримент: За 60 дена ќе добијат 18.000 евра

Read more

Хороскопски знаци кои не се љубоморни: имаат целосна доверба

Read more

Промени во исхраната со кои ќе ослабете до лето

Read more

Бизнис

Силен раст на акциите на Apple и Nvidia

Read more

Дали Германија ќе се опорави од кризата?

Read more

Неапол е италијанска престолнина на фалсификуваната облека, мафијата заработува милијарди

Read more

Германската економија сè уште е многу зависна од Кина

Read more
 

Вести

Операција Искрено ветување: Иран ѝ се заканува на Америка, Израел наскоро ќе носи одлука – се очекува тешка одмазда

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Анализа: Иран ја нарекуваат држава-тврдина, колку е моќна земјата што го нападна Израел?

Читај повеќе

Г7 попладнево ќе одржи состанок за нападите

Читај повеќе

ВРЕДИ: Бујар Османи кандидат на Фронтот на руските и српските олигарси

Читај повеќе

Сончево и топло, температурите и до 31°C

Читај повеќе

Иран предупреди дека неговиот одговор ќе биде посилен и порешителен доколку Израел возврати по нападот

Читај повеќе

Трамп: Нападот на Иран врз Израел никогаш немаше да се случи ако јас бев претседател на САД

Читај повеќе

Нетанјаху по нападот од Иран: Пресретнавме, одбивме, заедно ќе победиме

Читај повеќе

Израел ќе носи одлука дали и како ќе одговори на нападот од Иран

Читај повеќе