Како менопаузата го менува мозокот на жената?

Мозокот на жените се менува во текот на менопаузата. Менопаузата е природен дел од стареењето, а обично се случува во период од 45 и 55 години и настанува кога почнува да опаѓа нивото на естроген во телото.

Во тоа време менструациите се поретки или нагло престануваат, а откако ќе настапи менопаузата, жените не можат да забременат по природен пат.

Симптомите на менопауза се:

Нередовни менструации

Потешкотии при спиење

Мачнина и губење на самодобербата

Лошо расположение

Депресија

Ноќно потење

Намалено либидо

Проблеми со концентрацијата

Дебелеење

Како менопаузата го менува вашиот мозок?

Процесот на менопауза и падот на нивото на хормони ја менуваат структурата на мозокот и нивото на енергија. Утврдено е дека жените страдаат од проблеми со помнење.

Како да се справите со овие промени?

Иако ова звучи застрашувачко, сите овие промени се сосема нормални и мозокот на жените ги компензира. Во новото истражување утврдено е дека зголемениот проток на крвта и создавање на молекули наречени ATP се главен извор на енергија во мозокот, пишува The Sun.

реклама

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Read more

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Илон Маск: Земјата е пред колапс, потребни се луѓе за Марс

Read more

Топ 10 најубави плажи во светот

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе