Како најлесно да ја исчистите белата гума на патиките?

Со овој едноставен трик за неколку минути ќе ги исчистите патиките и повторно ќе бидат блескави како нови.

Иако може да ги исперете патиките во машина за перење или рачно, белата гума може да пожолти или на неа да останат траги и дамки.

За да го вратите сјајот на белите патики и белата гума на патиките потребно ви е сода бикарбона, вода и малку оцет.

Прво помешајте ги водата и оцетот во ист размер, а потоа додадете сода бикарбона додека не добиете густа смеса.

Нанесете ја пастата на гумата и исчистете со четкичка. Кога ќе завршите, потопете ги патиките во топла вода, потоа исплакнете ги и оставете ги да се сушат на топол воздух, но не директно изложени на сонце.

реклама

Масовно иселување: Зошто си заминуваат луѓето од Македонија и дали би се вратиле?

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Пробајте нешто ново: Извонредни трикови за незаборавна предигра

Read more

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Read more

Живот

Десет најскапи градови за живеење во 2020 година

Read more

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Read more

Најголемите „давежи“ меѓу хороскопските знаци

Read more

Како да препознаете чист и квалитетен мед?

Read more

Магазин

Намирници кои треба да ги јадете ако сакате да се одбраните од COVID-19

Читај повеќе
  • filter

Запознајте ја новата мис Универзум: Андреа Мартинес, од кошаркарка до мис на Шпанија

Читај повеќе

Идеја за десерт: Чоколадна торта

Читај повеќе

За малку избегнат судир на патнички авион и НЛО

Читај повеќе

Десет најскапи градови за живеење во 2020 година

Читај повеќе

Бил Гејтс: Треба да се подготвиме за нова пандемија

Читај повеќе

Љубовен хороскоп: Како функционира врската меѓу два исти хороскопски знаци?

Читај повеќе
  • play_arrow

3Д анимација: Што прави коронавирусот кога ќе влезе во вашето тело?

Читај повеќе
  • play_arrow

7 одлични вежби за совршени бицепси

Читај повеќе