Како телескопот James Webb ќе открива вонземски живот во вселената?

Вселенскиот телескоп James Webb на НАСА веројатно е една од најочекуваните вселенски мисии во модерното време.

Првите планови беа направени уште во 1996 година, но конечно ќе биде лансиран во 2021 година, по десетина одложувања.

Овој телескоп буквално може да го промени начинот на кој го гледаме универзумот! Научниците веќе предвидуваат дека ќе открие вонземски живот, со оглед на тоа дека станува збор за најчувствителниот инструмент што некогаш бил употребен за оптичко проучување на вселената.

Научниците и инженерите напорно работеа за да ги монтираат сите делови од совршеното огледало кое ќе ја фокусира светлината на објектите кои во моментов не можеме да ги видиме, како атмосферата на планетите, областите во кои се раѓаат ѕвезди и сцени од времето на создавање на нашата вселена, велат од НАСА.

Кога телескопот ќе се најде во вселената сегментите на огледалото ќе работат заедно како едно. Шестоаголните сегменти имаат пречник поголем од 130 сантиметри и поединечно тежат околу 40 килограми.

Remote video URL
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Amazon годишно уништува милиони непродадени уреди

Read more

Наука

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Read more

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Read more

Експертите одговараат: Дали постојат вонземјани?

Read more

Колку тежат сите SARS-CoV-2 вируси во светот?

Read more
 

Гик

Jacob & Co претстави луксузен часовник од 580.000 долари

Читај повеќе

Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Читај повеќе
  • play_arrow

Кина и Русија ќе градат заедничка база на Месечината

Читај повеќе
  • play_arrow

Измислена лепенка што може да открие алкохол и кофеин во крвта

Читај повеќе
  • play_arrow

Hyundai ги купи кучето-робот Spot и Boston Dynamics. Што планира со нив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Tesla претстави нов суперкомпјутер, петтиот најмоќен во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Никогаш не поврзувајте го вашиот iPhone со оваа Wi-Fi мрежа

Читај повеќе

Honor во август ќе го претстави смартфонот Magic 3

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да едитирате видео на YouTube откако ќе го објавите?

Читај повеќе