СЕРИЈА А 2023/2024

Капело: Головите на Јуве - Интер ја уништија играта

Фабио Капело смета дека постигнатите голови на Јувентус - Интер ја уништиле играта затоа што ги убедиле Макс Алегри и Симоне Инѕаги на подефанзивен пристап, но „Нераѕурите“ повеќе го разочарале.

Јувентус и Интер одиграа нерешено 1:1 на Дерби Д'Италија натпреварот во Серија А на „Алианц“ стадионот во Торино во неделата.

Душан Влаховиќ го постигна својот прв гол по повеќе од два месеца за водство на Јувентус во првото полувреме, но само неколку минути подоцна израмни Лаутаро Мартинес.

Капело ја анализираше играта во интервју за La Gazzetta dello Sport.

„На Јувентус му требаше дополнително засилување на самодовербата за да игра на исто ниво со Интер. Макс е сè уште блиску до лидерот и одржува позитивна средина, што е важно“, изјави поранешниот тренер на Јувентус и Милан.

„Мислам дека Јувентус не може да направи повеќе, со оглед на отсутните. Николуси Кавиља дебитираше како стартер и беше доста добар. Интер има повеќе квалитет и штета што играше како Интер само 5 минути кога беа во пад“.

„Очекувам најдобриот тим во лигата да биде посмел да победи. Интер има потенцијал да биде убедлив лидер, како Наполи минатата сезона“, продолжи 77-годишникот.

„Во Торино комплетираа 680 додавања за да создадат малку шанси. Мислам дека Јан Зомер имаше повеќе допири од двајцата напаѓачи. По израмнувачкиот гол, тие само чекаа шанса која никогаш не дојде“.

Капело чувствува дека двата гола го уништиле шоуто во Торино во неделата.

„Не видовме голема желба за победа од двете страни. Двата гола го уништија остатокот од натпреварот бидејќи и двата беа постигнати од контра-напади“, објасни тој.

„Тренерите сигурно мислеа: 'Не е можно, ајде!' и во вториот дел играта стана досадна. Гледам многу натпревари од другите европски лиги, каде што играат вертикален фудбал и се обидуваат да ги сомелат своите противници секогаш кога ја имаат топката. Овде е поинаку“.

Remote video URL

И покрај неделното реми во Торино, Капело верува дека Интер сѐ уште е фаворит за титулата.

„Далеку, не сум единствениот што го кажува тоа. Вообичаено е мислењето дека тие можат само самите себе да се обвинат ако не ја освојат титулата. Затоа очекував нешто повеќе од тимот на Инѕаги во недела“, заклучи тој.

Интер во среда гостува кај Бенфика во Лигата на шампионите, додека Јувентус следниот првенствен натпревар го игра в петок на гостувањето кај Монца. „Бјанконерите“ се два бода под лидерот на табелата во Серија А, Интер, кој има најдобар напад и најмалку совладана одбрана.

реклама

„Златна крвна група“ – ја имаат помалку од 50 луѓе во светот

Read more

4 намирници што го зајакнуваат имунитетот можат да го продолжат животот

Read more

Подгответе се за пролет: 5 парчиња што мора да ги имате во вашата гардероба

Read more

Излезе трејлер за филмот со жешката секс сцена на Елизабет Харли во режија на син ѝ

Read more

Фудбал

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Read more

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Read more

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Read more

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Read more
 

Спорт

  • play_arrow

Денвер ја доби репризата на ланското финале со Мајами

Читај повеќе

Брозовиќ на суд го доби Кралот на папараците

Читај повеќе

Бабунски: Жал ми е што не потпишав со Партизан

Читај повеќе

Шестмина сигурни во Дрим-тимот за ЛОИ во Париз

Читај повеќе

Погба: Одземено ми е сѐ што изградив во професионалната кариера

Читај повеќе
  • play_arrow

Светскиот рекорд на 400 метри нема да биде признат

Читај повеќе

Капитенот на Барса ги одби саудиските милиони поради неговата сопруга Израелка

Читај повеќе

Погба речиси протеран од фудбалот - доби суспензија од 4 години

Читај повеќе
  • play_arrow

Почнува најбрзиот циркус во светот: Стартот од Бахреин, денеска тренинг, в сабота трка

Читај повеќе