Ќерката на Ума Турман: Немаше да постојам ако мајка ми не абортирала кога била млада

Актерката Маја Хоук зборуваше за забраната за абортус во Америка и откри како пристапот до легален абортус влијаел на нејзиното семејство, вклучувајќи ги и нејзините родители Ума Турман и Итан Хоук.

За време на гостувањето во емисијата The Tonight Show with Jimmy Fallon, Маја зборуваше за одлуката на Врховниот суд во Америка да го поништи уставното право на абортус.

„Денеска ѝ се јавив на мајка ми да побарам совет што да кажам во разговорот со тебе“, му рече Маја на Фелон и додаде:

„Почнавме да разговараме за пресудата на Врховниот суд и за есејот што мајка ми го напиша пред неколку месеци, кога тие се поставуваа дополнителни ограничувања за пристапот до абортус, што му претходеше на сето ова.“

URL

Минатата година, откако Тексас воведе шестнеделна забрана за абортус, Турман напиша есеј за The Washington Post, споделувајќи ја нејзината лична приказна за абортусот.

„Во доцните тинејџерски години, случајно забременив од многу постар маж. Живеев без ништо во Европа, далеку од моето семејство и подготвена да ја почнам кариерата. Се борев да сфатам што да правам. Сакав да го задржам бебето, но како?“, го започна таа есејот.

Турман сподели детали за своето искуство, велејќи дека по разговорот со родителите одлучила дека не може да ја продолжи бременоста.

„Абортусот што го имав како тинејџерка беше најтешката одлука во мојот живот, онаа што ми предизвикуваше вознемиреност тогаш и што ме растажува сега, но тоа беше патот до живот полн со радост и љубов што го доживеав. Одлуката да не ја продолжам таа бременост ми овозможи да пораснам и да станам мајка каква што сакав да бидам“, напиша таа.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by Uma Thurman (@umathurman)

Ќерката на Ума, Маја, му рече на Фалон дека одлуката на мајка ѝ да абортира била причината поради која на крајот се родила таа.

„Да не абортираше тогаш, немаше да стане личноста каква што стана, а јас немаше да постојам. Животите на моите родители ќе беа исфрлени од колосек доколку таа немаше пристап до безбедна и законска здравствена нега. Толку многу луѓе не само што ќе можат да ги остварат своите соништа, туку и многумина ќе ги загубат животите и ќе бидат несигурни“, рече Маја.

„Само сакам да му кажам е*би се на Врховниот суд. Ќе продолжиме да се бориме против тоа и ќе победиме, како што тоа го правеа нашите баби“, додаде Маја.

„Апсолутно можеш да го кажеш тоа. Фала ти што го кажа. Фала ти што ја пренесе таа порака", ѝ рече водителот Фалон.

реклама

Во кои години жените имаат најголем сексуален нагон?

Read more

Босна има мал излез на море, но и една прекрасна плажа

Read more

Научници сакаат да го „оживеат“ изумрениот тасманиски тигар

Read more

Хороскопски знаци кои најдобро знаат како да уживаат во животот

Read more

Филм & ТВ

Џина Лолобриџида ќе се кандидира на парламентарните избори: Италија е во лоша состојба

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Read more

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Read more
 

Сцена

  • play_arrow

Васко жабата го полуде интернетот, моментално има над 4 милиони прегледи

Читај повеќе

Џина Лолобриџида ќе се кандидира на парламентарните избори: Италија е во лоша состојба

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 хорори кои морале да претрпат цензура

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најпиратирани филмови на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 пати кога The Simpsons добија тужби

Читај повеќе
  • play_arrow

Во претстојната епизода конечно ќе се открие како The Simpsons ја предвидуваа иднината

Читај повеќе
  • play_arrow

Излезе трејлерот за третиот дел од полскиот филм полн со секс сцени

Читај повеќе
  • play_arrow

Стивен Сигал, како пион на Путин, снима документарен филм за војната во Украина

Читај повеќе