Хакери на ЦИА развивале хакерски алатки, но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Поради култура на „прилично олабавени“ безбедносни мерки во единицата за топ хакирање на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), во 2016 година се случи протекување на информации, по што светот дозна дека агенцијата навлегла во темната зона со користење хакерски алатки за шпионирање на луѓето.

 Топ хакерите на агенцијата биле повеќе заинтересирани да најдат начин да ги хакираат секојдневните уреди за комуникација, отколку тие самите да се заштитат од  хакирање, се дознава од извештај на внатрешна ревизија на ЦИА до кој дојде весникот Вашингтон пост.

Извештајот е објавен во 2017 година за брифирање на тогашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео, сегашен државен секретар, една година по објавувањето на протечените информации од страна на Викиликс.

Како што се дознава објавата на Викиликс, именувана како „Сеф 7“, ЦИА развивала алатки за следење помош на хакирање на секојдневни уреди како мобилни телефни, телевизори или автомобили, но и рутери или персонални компјутери.

По протекувањето на информациите, официјално лице тогаш истакна дека тоа било едно од најголемите неавторизирани пробиви на строго доверлива инфомација во историјата на ЦИА. Поради тоа агенцијата запрела неколку разузнавачки операции бидејќи непријателските разузнавачки служби дознале за техниките на американската шпионска служба.

Без објавата на Викиликс, во ЦИА никогаш не би дознале дека развиенити хакерски алатки се украдени.

– Ако податoците биле украдени од непријателска држава и не биле објавени, ние се уште не би биле свесни за загубата, се вели во извештајот.

Вашингтон пост го доби извештајот од кабинетот на демократскиот сенатор Рон Вајден, член на Комисијата за разузнавање, кој застапува посилни служби за кибер безбедност и разузнавање.

Тагови
реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Новиот играч на Јувентус полни батерии на Охридското Езеро

Read more

Чеферин: Во иднина нема да се повтори Ф8 форматот

Read more

Малку допири, многу уживање: Идеална секс поза за летните денови

Read more

Интернет

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Read more

Богатството на Марк Закерберг порасна на 100 милијарди долари

Read more

Постапката за одобренија за 5G во Македонија ќе почне до крај на годината преку аукција

Read more

Интерпол: Криминалците го користат COVID-19 за компјутерски напади на поголеми жртви

Read more

Гик

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Читај повеќе