Хакери на ЦИА развивале хакерски алатки, но ја запоставиле безбедноста на своите системи

Поради култура на „прилично олабавени“ безбедносни мерки во единицата за топ хакирање на Централната разузнавачка агенција (ЦИА), во 2016 година се случи протекување на информации, по што светот дозна дека агенцијата навлегла во темната зона со користење хакерски алатки за шпионирање на луѓето.

 Топ хакерите на агенцијата биле повеќе заинтересирани да најдат начин да ги хакираат секојдневните уреди за комуникација, отколку тие самите да се заштитат од  хакирање, се дознава од извештај на внатрешна ревизија на ЦИА до кој дојде весникот Вашингтон пост.

Извештајот е објавен во 2017 година за брифирање на тогашниот директор на ЦИА, Мајк Помпео, сегашен државен секретар, една година по објавувањето на протечените информации од страна на Викиликс.

Како што се дознава објавата на Викиликс, именувана како „Сеф 7“, ЦИА развивала алатки за следење помош на хакирање на секојдневни уреди како мобилни телефни, телевизори или автомобили, но и рутери или персонални компјутери.

По протекувањето на информациите, официјално лице тогаш истакна дека тоа било едно од најголемите неавторизирани пробиви на строго доверлива инфомација во историјата на ЦИА. Поради тоа агенцијата запрела неколку разузнавачки операции бидејќи непријателските разузнавачки служби дознале за техниките на американската шпионска служба.

Без објавата на Викиликс, во ЦИА никогаш не би дознале дека развиенити хакерски алатки се украдени.

– Ако податoците биле украдени од непријателска држава и не биле објавени, ние се уште не би биле свесни за загубата, се вели во извештајот.

Вашингтон пост го доби извештајот од кабинетот на демократскиот сенатор Рон Вајден, член на Комисијата за разузнавање, кој застапува посилни служби за кибер безбедност и разузнавање.

Тагови
реклама

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Read more

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Read more

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Read more

Интернет

Starlink сака да воведе брз интернет во авионите

Read more

Илон Маск не се плаши од Anonymous

Read more

Anonymous му се заканија на Маск: Уништуваш животи

Read more

Firefox се ажурира и кога не го користите

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе