Хакирани Twitter профилите на Елон Маск, Бил Гејтс, Барак Обама, Apple

Twitter профилите на бројни познати личности, но и успешни компании, синоќа беа хакирани во најголемата крипто-измама досега на оваа платформа.

Барањата на хакерите биле да им се плати во биткоини.

CNN објави дека засегнати биле профилите на Елон Маск, Барак Обама, Бил Гејтс, Џо Бајден, Џеф Безос, Ворен Бафет, Мајкл Блумберг, Apple и Uber, меѓу другите.

Компанијата Twitter соопшти дека се преземени драстични мерки и се блокираат сите твитови и објави од овие профили кои ќе бидат заклучени до решавање на ситуацијата.

„Свесни сме за безбедносниот инцидент. Истрагата е во тек и преземаме чекори како да ја средиме ситуацијата“, напишаа од Twitter.

 

На профилот на Бил Гејтс осамна пораката: „Ќе ги удвојам сите уплати на мојата биткоин адреса во следните 30 минути. Вие уплатете 1.000 долари, јас ќе ви дадам 2.000 долари“. Слични пораки се појавија и на другите профили.

Веднаш се огласи портпаролот на основачот на Microsoft кој разјасни дека тоа не е твит што го напишал Гејтс.

Извршниот директор на Twitter, Џек Дорси, рече дека ова бил „тежок ден за сите во компанијата“.

Ова беше најголемиот безбедносен инцидент на Twitter досега. Невообичаениот обем на нападот сугерира дека можно е хакерите да добиле пристап на ниво на системот, а не на поединечни профили. Експертите се изненадени од обемот и координираноста на нападот.

Дмитри Алперович, соосновач на компанијата за сајбер-безбедност CrowdStrike, вели дека ова е најголемиот напад на голема платформа за социјална мрежа досега.

Експертите истакнуваат дека хакерите најверојатно имале пристап до внатрешната инфраструктура на Twitter.

реклама

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Костовски: Правдата за стечајот на „Еуростандард банка“ ќе ја барам надвор од земјата

Read more

Instagram убавица: Ерјона Сулејмани

Read more

Летечките автомобили ќе станат реалност побрзо отколку што мислиме

Read more

Вести

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Read more

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Read more

Twitter сака да ја купи TikTok и да ги преземе американските операции

Read more

SpaceX лансираше ракета со нови Starlink сателити

Read more

Гик

Женева ќе стане урбана лабораторија за еколошката транзиција

Читај повеќе

Вакцината на Pfizer покажува ветувачки резултати

Читај повеќе
  • play_arrow

Проверете си го знаењето: Ова се седумте најчести научни урбани митови

Читај повеќе
  • play_arrow

Спектакл на небото: Како да го гледате метеорскиот дожд Персеиди?

Читај повеќе

Facebook отстрани 7 милиони објави со лажни информации за коронавирусот

Читај повеќе

Четири вакцини против COVID-19 се тестираат во Мексико

Читај повеќе

TikTok ги претстави првите креатори на кои ќе им плаќа за видео содржини

Читај повеќе
  • filter

Еколошка катастрофа: Насуканиот танкер во Маврициус би можело да се преполови

Читај повеќе
  • play_arrow

25 најдобри Single Player видеоигри во 2020

Читај повеќе