Хормонски дисбаланс кај жените: Како да го решите на природен начин?

Хоормонскиот дисбаланс е проблем со кој се соочуваат многу жени, а неговото детектирање обично следи по низа други неуспешни „потраги“ по изворот на проблемот.

За воспоставување хормонска рамнотежа важен е внесот на здрави масти, контрола на апетитот, избегнување штетни хемикалии, уредно спиење и вежбање кое помага во регулација на телесната тежина, ослободување од стрес и подобрување на имунолошкиот систем, вели д-р Љиљанка Михајловиќ, специјалист по интерна медицина

Хормоните се органски соединенија кои дејствуваат во мали количини и влијаат на регулација на основните метаболистички процеси во организмот, обезбедувајќи раст и развој на различни ткива и на целиот организам. Улогата на хормоните е метаболистичка, продуктивна и репродуктивна. Зборот хормон значи да се „покрене“, „надразни“, „поттикне“.

Ендокрините жлезди лачат хормони. Најмало пореметување во функцијата на овие жлезди може да ја наруши хормонската рамнотежа и да доведе до заболување. Во нашето тело се случуваат хормонски промени, но кога ќе дојде до неурамнотежено дејство на хормоните кое има за последица нарушување на здравјето, тоа го нарекуваме хормонски дисбаланс. Причините за хормонски дисбаланс се пореметувања предизвикани од комбинација на повеќе фактори, како што се генетика, стрес, прекумерна телесна тежина, физичка неактивност, алергија на храна и проблеми со цревата, токсични материи, објаснува д-р Михајловиќ.

Како да го решите хормоналниот дисбаланс на природен начин, слушнете во сведоштвото на Никол Колтер од блогот More Salt Please.

Remote video URL
реклама

Кејот на Вардар имал калдрма...

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Научниците шокирани: Една болест води кон имунитет на COVID-19

Read more

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Здравје

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Read more

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Read more

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Read more

Што открива бојата на столицата за вашата здравствена состојба?

Read more

Магазин

Што ќе се случи во вашиот организам ако редовно користите куркума?

Читај повеќе
  • filter

Десерт на денот: Колач со овошје

Читај повеќе

Дилета Леота, најзгодната новинарка во светот ќе објави книга

Читај повеќе

Секс без табуа - работи во кои не треба да верувате, според научниците

Читај повеќе
  • play_arrow

Гинисов рекорд: Сурфање на бран од 22 метри

Читај повеќе
  • play_arrow

Направете сами: Креативни украси за бања

Читај повеќе

Зошто сексот со бившиот сопруг истовремено е добра и лоша идеја?

Читај повеќе

Вистина или мит: Дали цимет и мед помагаат при слабеење?

Читај повеќе

Кафето ве прави побистри, ама само ако го пиете во точна доза

Читај повеќе