Кина ги прогласи за незаконски сите трансакции со криптовалути

Кинеската Централна банка ги прогласи сите трансакции со криптовалути за нелегални и ќе бидат забранети. Со тоа тие испраќаат досега најсилен сигнал за својата решеност да ја урнат индустријата.

„Сите криптовалути, вклучително и биткоин и етер – двата најголеми – не се легална валута и не можат да се дистрибуираат на пазарот“, соопшти Банката на својата веб-страница.

Сите крипто-трансакции, вклучително и услугите што ги обезбедуваат преку офшор размена на локалните жители, се нелегални финансиски активности, се вели во соопштението.

Оваа најнова груба директива го урна биткоинот за 4,4% на 41,889 долари заклучно со денеска попладне, според платформата CoinDesk. Така, дводневниот „победнички“ циклус на биткоин беше прекинат. Ова се случува во позадина на сѐ позагрижените светски пазари поради должничката криза поврзана со претприемачот China Evergrande Group.

Кина го продолжи притисокот врз тргувањето со криптовалути во вториот квартал, во услови на пилот-тестирање на дигиталниот јуан.

реклама

Холивудски џентлмен - Кијану Ривс никогаш не ги допира жените со кои се фотографира

Read more

Адел: Сакам да му објаснам на син ми зошто му го уништив целиот живот за мојата среќа

Read more

Ослободете се од висок крвен притисок: Исфрлете ги овие намирници од исхраната

Read more

Автомобилските клучеви имаат опција која ретко кој ја знае

Read more

Бизнис

Биткоинот со рекордна вредност во последните шест месеци

Read more

Русија е подготвена да го зголеми транзитот на гас преку Украина под одредени услови

Read more

Какви се цените на горивата на Балканот и низ Европа?

Read more

НЛБ Банка прва на пазарот овозможува користење на електронски идентитет во соработка со Mastercard

Read more
 

Вести

Евростат: Романците и Бугарите најсиромашни во ЕУ

Читај повеќе

Во Врање досега вакцинирани 13.657, а ревакцинирани 11.966 македонски државјани

Читај повеќе

Гласањето на болните, немоќните, лицата со COVID-19 и затворениците за локалните избори тече без проблем

Читај повеќе

Приведени четири лица за давање поткуп за гласови во скопско

Читај повеќе

Гостиварец осомничен за физички напад врз сопругата и ќерката

Читај повеќе

Париз ќе засади 170.000 дрва за да ја подобри климата во градот

Читај повеќе

Поведена постапка за поткуп при избори и гласање

Читај повеќе

Затворен за сообраќај патниот правец Дебар – Маврово

Читај повеќе

Почна изборниот молк

Читај повеќе