Кинезите имаат решение за полукружно вртење на автопат

Полукружното вртење на автопат по правило е невозможно, освен во вакви случаи. Дали некогаш ви се случило да го промашите излезот од автопат и да морате да минете десетици километри за да ја исправите грешката на следниот излез?

Во случај да му се случи вакво нешто на возач во овој импозантен кинески автопат издигнат од земјата, веројатно за исправување на грешката би требало многу време.

Кина е огромна држава со разновидна конфигурација на земјиштето, а која често градежниците ги става на големи маки. Тоа особено се забележува во изградбата на автопати, кои во последно време драстично ја менуваат земјата.

Импресивен градежен потфат, како овој, не се реткост. Станува збор за планинско подрачје на кое поголем дел од автопатот е над земјата. На ова специфично полукружно решение се вози со 40 км/час, а станува збор за една од најимпресивните патни структури изградени во денешно време.

Remote video URL
реклама

Реакцијата на морска раја стана хит на интернет

Read more

Досега необјавени фотографии на Анџелина Џоли од времето пред да стане славна

Read more

Американците детонираа бомба во океанот, експлозијата предизвика земјотрес

Read more

Македонските фудбалери слетаа на скопскиот аеродром

Read more

Авто новости

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Read more

Dacia го претстави освежениот Duster

Read more

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Read more

Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Read more
 

Автомобили

  • filter

Ова е новиот Peugeot 308 караван

Читај повеќе
  • filter

Dacia го претстави освежениот Duster

Читај повеќе

Пристигнува електричната Mazda MX-5

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој ќе победи во трка меѓу Lamborghini и SUV од 1.027 КС?

Читај повеќе

Легендарната Toyota Supra од „Fast and Furious” продадена за 550.000 долари

Читај повеќе

Audi престанува со производство на бензински и дизел мотори веќе од 2026 година

Читај повеќе
  • filter

Започна производството на новиот Nissan Qashqai

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е побрз: Audi RS e-tron GT или Tesla Model S?

Читај повеќе
  • play_arrow

Кој е најбрз: VW Golf GTI Clubsport, Civic Type R или Megane Trophy?

Читај повеќе