Климатизација во автомобилот: Која е идеалната температура за возење?

Не претерувајте со ладењето, но немојте ни да возите во сауна.

При високи температури како оние што се најавени наредниве денови, возачите бараат освежување во клима-уредот, но не треба да се претерува. Екстремите сигурно не се добри, ниту премногу висока температура, ниту премногу ниска.

Шесте региони во државава Скопскиот (северно од Вардар), Осоговско-Малешевскиот, јужно од Вардар, Пелагонискиот и Охридско-Преспанскиот од денеска се зафатени од високи температури во портокалова фаза. Според прогнозата на Управата за хидрометеоролошки работи, времето денеска ќе биде сончево и многу топло со мала до умерена локална облачност. Минималната температура ќе биде во интервал од 14 до 23 а максималната од 34 до 41 степен Целзиусов. Слични температури се предвидуваат и за следните денови, па бидете внимателни и следете ги препораките.

Ако е 30°C надвор, не поставувајте ја климатизацијата во автомобилот на, на пример, 17°C. Не е ниту здраво ниту добро, особено кога ќе излезете од возилото по долго возење и ќе стапнете во тропски услови.

Германскиот автомобилски клуб ADAC обично препорачува температури помеѓу 22 и 25 степени. На тој начин ќе останете фокусирани додека возите.

Не насочувајте го воздухот директно кон главата или торзото, туку насочете го отворот за вентилација кон шофершајбната.

Потрошувачката на гориво со вклучен клима-уред расте до еден литар гориво на 100 километри. Но, не штедете на ова.

Дури и кога во автомобилот е 27 степени, станува стресно зад воланот. Температурата на телото и пулсот се зголемуваат.

Ова ја намалува способноста за концентрација и брзината на реакција.

Доколку температурата се зголеми од 25 на 35 степени, ризикот од несреќи се зголемува за 20 проценти. Ризикот е како да возите со 0,5 промили алкохол во крвта.

Која е за вас идеалната температура за возење и како ја прилагодувате климатизацијата во топлите денови?

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Пет навики кои ги има скоро секој, а кои привлекуваат лоша енергија во домот

Read more

Авто новости

Volvo има ново лого

Read more

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Read more

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Read more

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Read more
 

Автомобили

Volvo има ново лого

Читај повеќе

Дали можете да ја утврдите точната километража на половно возило?

Читај повеќе

Новото ремек дело на Ferrari пристигнува во ноември

Читај повеќе

Како да откриете дали автомобилот што сакате да го купите бил поплавен?

Читај повеќе

Дали адитивите за гориво навистина помагаат?

Читај повеќе
  • filter

За колку ќе се продаде Yugo Cabrio од 1990 година со поминати 595 километри?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сцени од снимањето на новиот Џејмс Бонд: Во главната улога најбрзиот Land Rover

Читај повеќе

Едноставни трикови како да ги исчистите седиштата во автомобилот

Читај повеќе
  • filter

Се продаваат 13 возила од филмот „Mad Max: Fury Road“

Читај повеќе