Кое е идеалното време за сите три оброци?

Б.С.Б.
/ 18.05.2022 / 14:01

Со добро планирање и подготовка на оброците може да ја балансирате исхраната во текот на денот, како и да спречите глад кој доведува до прејадување во текот на оброкот.

Нутриционистот Одра Вилсон вели дека клучот за избегнување на прејадување е планирањето кога ќе јадете. Всушност, јадењето оброци во редовни интервали во текот на денот може да помогне да се изборите со драматични болки и промени во расположението.

Појадок

По ноќ без храна, појадокот е се што му треба на вашиот организам. Исто така, појадокот поставува основа за вашата исхрана во текот на целиот ден и ви дава енергија потребна за да се соочите со предизвиците на денот.

Ако го почнете денот со празен желудник може да се чувствувате исцрпено и до средина на утрото да посегнете по „грицки“ како чипс. Планирајте да појадувате во рок од еден час по будењето.

Ручек

Ручекот би требало да биде околу 4 до 5 часа по појадокот. На пример, ако сте појадувале во 7 часот наутро, ручајте меѓу 11 и 12 часот. Ако не можете да јадете до 14 часот во одреден ден, тогаш планирајте ужина меѓу двата оброци.

Вечера

Многу луѓе имаат тенденција да се прејадат за вечера бидејќи не јаделе доволно во текот на денот. За време на вечерата треба да го следите истиот распоред како и претходните оброци, да внимавате меѓу ручекот и вечерата не поминат повеќе од 4 до 5 часа.

Некои луѓе ќе мора да изедат ужина меѓу ручекот и вечерата бидејќи вечерата во 16 или 17 часот не е секогаш реална.

Што да правите ако не сте гладни?

Многу луѓе велат дека не се гладни во одредено време за оброк, особено не за појадок. Ако го прескокнувате, го учите телото во тоа време да не испраќа сигнали на глад, бидејќи долго време биле игнорирани. На вашето тело му е потребна енергија наутро.

Ако почнете повторно секојдневно да појадувате, ќе се вратат природните знаци на глад.

Тагови
реклама

Како изгледа балканско семејство на плажа?

Read more

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Read more

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Read more

25 јуни 1876, Индијанците ја поразиле американската војска кај Литл Бигхорн

Read more

Фит

Јаглехидрат што најдобро помага за топење на салото на стомакот

Read more

Спремни за новиот ден: 20 минути забрзан пилатес за активирање на сите мускули

Read more

Дали смеете да пиете кафе додека слабеете?

Read more

Тренер откри кој кардио тренинг е најдобар за топење маснотии

Read more
 

Магазин

Хороскопски знаци кои најмногу сакаат да шефуваат

Читај повеќе

Instagram убавица: Никол Торн

Читај повеќе

Како да се ослободите од непријатните мириси во бањата?

Читај повеќе

Едноставен трик како лубеницата да ја направите уште посочна

Читај повеќе

Како да ја оживеете намалената желба за секс?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Крцкаво пилешко во јогурт

Читај повеќе

Шест љубовни парови создадени еден за друг

Читај повеќе

Што не е добро да јадете и пиете пред пливање?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе