Кое овошје може да помогне во намалување на високиот холестерол?

Ако вашите наоди покажуваат зголемување на „лошиот“ холестерол, вашиот лекар може да препорача промени во исхраната како прва линија на одбрана против идните здравствени проблеми.

На телото му треба холестерол, но премногу холестерол може да доведе до таложење на наслаги долж ѕидовите на артериите. На крајот на краиштата, ова може да го зголеми ризикот од мозочен или срцев удар со текот на времето.

Според истражувањето од 2022 година објавено во Current Developments in Nutrition, повеќе од 11% од возрасните во САД на возраст од 20 и повеќе години имале висок холестерол.

Исхраната игра голема улога во нашето ниво на холестерол. Храната богата со заситени масти (или нездрави масти) може да го зголеми нивото на лошиот холестерол, додека зеленчукот, интегралните житарки и овошјето можат да ни помогнат да го одржиме здравото ниво на холестерол.

Кога станува збор за овошјето конкретно, имаме добри вести за вас доколку сте љубител на смокви.

Влакната во смоквите може да помогнат во намалувањето на лошиот холестерол

Ова слатко овошје содржи прилично количество влакна. Една сирова смоква со средна големина содржи 1,45 грама влакна. Сепак, сувите смокви содржат и многу повеќе калории и шеќер од сировите смокви, па затоа најдобро е да ги консумирате умерено, пишува Health Digest.

Содржината на растворливи влакна во смокви може да му помогне на нашиот холестерол. Според студијата од 2019 година објавена во научното списание Nutrients, потрошувачката на растворливи влакна е поврзана со намалување на лошиот, или LDL, холестерол. Причината за ова е што телото не може да ги свари растворливите влакна. Наместо тоа, го апсорбира холестеролот - со што се намалува количината на холестерол апсорбирана од црниот дроб - и потоа го исфрла од телото како отпад.

Некои истражувања покажуваат мешани резултати во однос на смоквите и холестеролот

Од друга страна, некои студии не покажаа дека консумацијата на смокви е ефикасно средство за намалување на LDL холестеролот.

Истражувачите од студијата од 2011 година објавена во Annals of Nutrition & Metabolism испитуваа дали јадењето суви смокви ќе предизвика промени во концентрациите на липидите кај пациенти со висок холестерол. Во една група, учесниците јаделе по 120 грама суви смокви секој ден во текот на пет недели како додаток на нивната нормална дневна исхрана. Втората група остана на својата редовна исхрана без да додава смокви на неа. Групите потоа ги сменија условите за исхрана во следните пет недели. Не беа забележани ефекти за намалување на LDL холестеролот во врска со јадење смокви, но се чини дека нивото на вкупниот холестерол се зголемува.

Урамнотежената исхрана е важна за намалување на холестеролот. Иако истражувањата се мешани, јадењето смокви потенцијално може да ја поддржи оваа цел - заедно со овес, модар патлиџан, леќа, јагоди, соја, лосос и многу повеќе.

Тагови
реклама

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Read more

Колку често мажите треба да ејакулираат за да го одржат своето здравје?

Read more

Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Read more

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Read more

Здравје

Куркума, бибер и ѓумбир - комбинација од зачини полна здравје

Read more

Симптоми на висок крвен притисок кои се јавуваат за време на спиењето

Read more

Комбинација од две намирници е најдобриот појадок за здрави црева

Read more

Суперхрана која го намалува ризикот од рак - вклучете ја во исхраната

Read more
 

Магазин

Чоколадните кнедли многу лесно се прават, а можете веднаш да ги изедете

Читај повеќе
  • play_arrow

Ја нарекуваат девојката со најубави очи: Се прослави благодарение на фотограф

Читај повеќе
  • play_arrow

За што служи металниот дел на пакувањето од саламите?

Читај повеќе
  • filter

Три уреди во домот што никогаш не треба да се исклучуваат од струја

Читај повеќе
  • play_arrow

Ловечки шницли на руски начин

Читај повеќе
  • play_arrow

„Убијци“ на тестостеронот кои мажите треба да ги одбегнуваат

Читај повеќе

Едно цвеќе е идеално за балконите кои повеќе се во сенка

Читај повеќе

Куркума, бибер и ѓумбир - комбинација од зачини полна здравје

Читај повеќе

Два трика за побрзо омекнување на путерот од фрижидер

Читај повеќе