Кога не е добро време да ги миете забите?

Грижата за оралното здравје почнува на уште од најмала возраст и затоа е важно да се стекнат здрави и добро информирани навики за да се зачува квалитетот на забите и непцата.

Порталот BrightSide собра совети од повеќе стоматолози кои советуваат како најдобро да се грижите за вашите заби.

Забите не треба да ги миете веднаш после јадење бидејќи и забите и непцата омекнуваат за време на џвакањето и полесно може да ги оштетите ако ги четкате веднаш по јадење.

Експертите препорачуваат да почекате 30-40 минути после јадењето за да се измиете заби.

Иако пливањето во базен не предизвикува никакви негативни последици по телото, освен сушење на кожата поради хлорот, се препорачува да не дозволите да ви влезе во уста водата од базен.

Причината за тоа се средствата што се користат за дезинфекција на водата што се многу штетни за забите. Научниците уште во 80-тите спроведоа истражување кое докажа дека 40% од професионалните пливачи имаат проблеми со забите.

Кафето испијте го што е можно побрзо – внимавајте ова да го направите во период од 20 минути бидејќи подолго од тоа веќе му овозможува на кофеинот да почне да ги уништува непцата и бојата на забите.

Забите секогаш мијте ги посебно и не го правете тоа додека сте под туш или додека седите на шолја.

Топлата вода кога се туширате ги омекнува влакната на четкичката и го намалува ефектот на четкањето.

Ова е процес на кој треба целосно да се посветите. Стручњаците советуваат да си ја пуштите омилената песна и на тој начин точно и посветено да одвоите 2-3 минути за темелно четкање на забите.

реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Здравје

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Read more

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Read more

Се шири нова варијанта на корона: 5 симптоми по кои ќе ја познаете Pirola

Read more

Ја зголемуваат енергијата: Намирници што ќе ви помогнат при чувство на замор

Read more
 

Магазин

Кое време од денот е најдобро за секс?

Читај повеќе
  • play_arrow

Канаѓанец го собори светскиот рекорд за брзо јадење лути пиперчиња

Читај повеќе

Зошто треба да ја миеме бананата пред да ја излупиме?

Читај повеќе

Лекари објаснија што се случува во телото кога ќе се откажеме од кафе

Читај повеќе
  • filter

Ретро-футуризам: Илон Маск гради мегабензинска станица со кино и ресторани каде ќе работат роботи

Читај повеќе

Заеднички живот: Дали сте подготвени да се преселите под ист покрив?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Читај повеќе
  • filter

Скопски моден фестивал и Моден викенд Скопје го размрдаа модерно Скопје

Читај повеќе

Особини по кои ќе ги препознаете емоционално незрелите родители

Читај повеќе