Кои се најбогатите земји на светот?

Според БДП по глава на жител најбогата земја на светот е Луксембург, а во топ 5 се наоѓаат дури четири европски земји.

Бруто-домашен производ, или скратено БДП (на англиски gross domestic product, GDP), е еден од основните показатели на големината и успехот на една економија. БДП е дефиниран како вкупна пазарна вредност на сите произведени финални добра и услуги во една земја во одреден период (вообичаено, една година).

Ако помисливте дека богатите држави од Блискиот Исток како Саудиска Арабија, ОАЕ и Катар ќе бидат на врвот - сте се излажале. Можеби располагаат со големи количини нафта, можеби нивната елита е пребогата, но процентулано земено населението во овие држави не е ни помеѓу најбогатите 25 на светот, токму поради нивниот БДП.

Најбогата земја во светот со БДП од 109.602 американски долари по жител е малата европска земја Луксембург. Зад неа се Швајцарија, Ирска, Норвешка, а топ 5 се заокружува со САД.

Од Блискиот Исток сепак има во топ 10 и тоа Катар кој е 9-ти. Воедно, тој е единствениот претставник од овој регион меѓу првите 25, доколку не го сметаме Израел.

Топ 10 изгледа вака:

 1. Луксембург - $109.602,32
 2. Швајцарија - $81.867,46
 3. Ирска - $79.668,50
 4. Норвешка - $67.988,59
 5. САД - $63.051,40
 6. Сингапур - $58.483,96
 7. Данска - $58.438,85
 8. Исланд - $57.189,03
 9. Катар - $52.751,11
 10. Австралија - $51.885,47

Луксембург својата финансиска моќ ја добива од банкарството и финансиските услуги. Швајцарија од истите две плус земјоделие, Ирска од земјоделие, рибарство, шумарство, руда и фармација, Норвешка од масло, гас, хидроцентрали и морска храна, додека САД од недвижнини, здравство и технологија.

Клик за поголема верзија
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Чек дис аут

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Read more

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Read more

Фејл компилација на неделата

Read more

Американка тврди дека е магнетизирана од вакцината, сите ѝ се смеат

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
 • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
 • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
 • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
 • play_arrow
 • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе