Кои се симптомите на предозирање со витамин Д?

Добро е да се знае колку витамин Д навистина му е потребен на човечкото тело.

Добро познато дека еден значаен извор на витамин Д е сонцето. Да бидеме поконкретни, истражувачите сугерираат луѓето да се изложуваат на директна сончева светлина помеѓу 5 и 30 минути, најмалку двапати неделно. Иако постојат некои диететски извори на витамин Д на кои можете да се потпрете, како лосос, јајца, некои печурки и збогатени млечни производи, сонцето е моќен и широко достапен извор на изложеност на витамин Д, ефикасно стимулирајќи ја неговата синтеза и ослободување во тело.

За диететски извори на витамин Д, препорачаната дневна доза (RDA), според Националниот институт за здравје, е 600 меѓународни единици (IU) за возрасни до 70 години и 800 IU за возрасни над 70 години.

Внесувањето доволно витамин Д е од клучно значење, особено за луѓето над 70 години

Витаминот Д е поврзан со внесот на калциум, кој помага во изградбата на коскеното ткиво. Со оглед на тоа дека густината на коските почнува да се распаѓа по 50-тата година од животот, изборот на храна богата со калциум и внесувањето доволно витамин Д (кој се претвора во калциум во црниот дроб) се клучни за зајакнување на коските и спречување на проблеми со здравјето на коските.

Земањето премногу витамин Д може да има негативни ефекти врз здравјето

Неодамна, средовечен маж бил хоспитализиран три месеци откако доживеал повраќање, гадење, болки во стомакот, грчеви во нозете, тинитус, сува уста, зголемена жед, дијареа и слабеење за 12 килограми. Сето горенаведено било резултат на предозирање со додатоци на витамин Д. Пациентот земал 150.000 IU наместо пропишаните дневни потреби, според Medical News Today.

За повеќето луѓе на возраст од девет и повеќе, прифатливата горна граница на внесот на витамин Д е 4.000 IU.

Иако токсичноста на витаминот Д е ретка, таа може да се појави ако телото е премногу изложено на него преку суплементација. Токсичноста на витаминот Д не може да се појави од изложување на сонце бидејќи телото работи на регулирање на неговото производство, а внесувањето на витамин Д само преку храна често може да биде дефицитарно. Додатоците се најверојатната причина за каква било токсичност на витамин Д што може да ја доживее човек.

Долготрајната токсичност на витамин Д предизвикува покачени нивоа на калциум во крвта. Високото ниво на калциум може да доведе до оштетување на ткивото и крвните садови, како и до некои од гореспоменатите симптоми - гадење, слабост, повраќање и често мокрење.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе