Кои се топ 10 најпосетувани градови во светот?

Рим? Москва? Каиро? Рио? Барселона? Не, листата на најпосетени градови ширум светот од страна на туристите ќе изненади.

Изненадувачки, најпосетуван град со 21,5 милиони туристи на годишно ниво е главниот град на Тајланд, Бангкок.

 1. Бангкок (Тајланд) 21,5 милиони
 2. Лондон (Обединето Кралство) 19,9 милиони
 3. Париз (Франција) 18 милиони
 4. Дубаи (ОАЕ) 15,3 милиони
 5. Њујорк (САД) 12,8 милиони
 6. Сингапур (Сингапур) 12,1 милиони
 7. Куала Лумпур (Малезија) 12 милиони
 8. Истанбул (Турција) 12 милиони
 9. Токио (Јапонија) 11,7 милиони
 10. Сеул (Јужна Кореја) 10.2 милиони

Изненадувачки, меѓу првите 10 ги нема еден Рим, Рио, Браселона, Каиро, Москва, Лас Вегас, Сиднеј, градови кои привлекуваат милиони туристи.

реклама

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Што е амониум нитрат – соединението што наводно го крена Бејрут во воздух?

Read more

Цистерната „темпирана бомба“ во ОХИС ќе се изнесе од државата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Живот

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Read more

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Read more

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Read more

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Read more

Магазин

Пет грешки во сексот поради кои изгледате како почетник

Читај повеќе
 • play_arrow

Здрав предизвик: Како да ја убиете зависноста од шеќер?

Читај повеќе
 • play_arrow

Петгодишно момче пливаше со најголемата ајкула во светот

Читај повеќе
 • play_arrow

Топ 10 локации во Шпанија кои мора да се посетат

Читај повеќе
 • play_arrow

Потресна снимка од Бејрут: Невеста позира во венчаница во момент на експлозијата

Читај повеќе
 • play_arrow

Автомобил од буквално 1 коњска сила

Читај повеќе

Ќерката на Михаел Шумахер е иста како него

Читај повеќе
 • play_arrow

Девојче спасено откако 24 часа минало под урнатините во Бејрут

Читај повеќе
 • filter

Пред и потоа: Прекрасни трансформации само со промена на фризурата

Читај повеќе