Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Железото е еден од најважните елементи за здравје на организмот.

Од сите хранливи материи, железото е најчесто она што недостасува во организмот. Вегетаријанците и веганите треба да обрнат посебно внимание на количината на железо затоа што не јадат месо, а тоа е најдобриот извор.

Железото е од суштинско значење за црвените крвни клетки, ако не внесувате доволно количество железо во организмот, може да почувствувате некои непријатни последици, па дури и да се развие анемија. Тоа е состојба во која во телото нема доволно здрави црвени крвни клетки кои го врзуваат кислородот за себе.

Недостатокот на железо може да предизвика и трајни здравствени проблеми доколку не се лекува навреме. Некои од симптомите што може да ги доживеете ако имате недостаток на железо се:

Се чувствувате уморно и летаргично

Железото е потребно за раст и развој, транспорт на кислород во телото и други функции. Ако немате доволно железо, може да се чувствувате уморно и летаргично. Кога нема доволно железо во телото, нема доволно кислород, што прави да се чувствуваме уморни и забавени.

Имате главоболки

Првите знаци на недостаток на железо обично се замор и главоболки. Железото е потребно за да имаме доволно ниво на хемоглобин во црвените крвни клетки.

Чувствувате мускулна слабост

Железото е од суштинско значење особено за спортисти за кои издржливоста е важна. Ниското ниво на железо може да доведе до послаба мускулна функција и ограничен аеробен капацитет и може да влијае на перформансите и закрепнувањето по тренингот.

Рацете и стапалата ви се ладни

Главната задача на железото е да помогне во носењето кислород до мускулите, органите и клетките. Без соодветно внесување на железо, може да се појави анемија, екстремен замор, замор на мускулите, отежнато дишење и студени раце и нозе.

Вртоглавица

Може да имате вртоглавица затоа што вашиот мозок не добива доволно кислород што му е потребен за нормално функционирање.

Кршливи нокти и бледа кожа

Овој феномен може да биде друга последица од недостаток на железо. Така телото реагира на анемија.

Продолжете да читате: Како до повеќе железо во вашиот организам?

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе