Колинда ужива доверба од 41 отсто од граѓаните

На една година пред претседателските избори во Хрватска, анкетите покажуваат дека најголема доверба ужива актуелната шефица на државата Колинда Грабар-Китаровиќ со 41 отсто.

Анкетата на агенцијата Промоцијаплус, изработена за РТЛ, од која треба да се добие слика за силите на потенцијалните претседателски кандидати, покажува дека на второ место е Зоран Милановиќ.

За него, како за независен кандидат би гласале 18 проценти од анкетираните. За претседателката на Комисијата за одлучување за судир на интереси Далија Орешковиќ би гласале 11 отсто, а за лидерот на „Жив ѕид“ Вилибор Синчиќ – девет отсто од испитаниците.

Анкетата беше спроведена од 3 до 6 декември на статистички примерок од 1.300 испитаници од цела Хрватска.

реклама

Времеплов: Каде е, што прави најубавата собирачка на топчиња?

Read more

Зошто интелигентните луѓе имаат помалку пријатели?

Read more

Искандер - смртоносниот ѕвер: Со ова убиствено оружје Ерменија му се заканува на Азербејџан

Read more

Словенија забрани работење на продавниците во недела и за празници – Кога кај нас вака?

Read more

Регион

Земјотрес во Грција, почувствуван и во југоисточните делови од државава

Read more

Торнадо снимено во Далмација

Read more

Ветерани на ОВК го блокираа седиштето на организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Read more

Ветераните на ОВК до ЕУЛЕКС: Ќе ви одговориме исто како на Југославија

Read more

Вести

Франција ќе екстрадира лидер на ЕТА во Шпанија

Читај повеќе

Дневен преглед на состојбата со COVID-19 во светот

Читај повеќе

Објавени распореди на часовите за наставата на МРТ

Читај повеќе

Кривична за скопјанец кој ја претепал својата мајка

Читај повеќе

ССМ: Работодавачите да ја исполнат обврската и да исплатат К-15

Читај повеќе

На ГАК новороденче родено позитивно на COVID-19, се испитува дали е прв случај за вертикална трансмисија

Читај повеќе

Одлуката за прекин на флексибилното работно време вратена на повторно разгледување во Владата

Читај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ на протест в сабота „против неправда, реваншизам и политичко насилство“

Читај повеќе

Нови 194 случаи на COVID-19 од 1.697 тестирања

Читај повеќе