Колку често мажите треба да ејакулираат за да го одржат своето здравје?

Истражувачите од Универзитетот „Харвард“ истражувале колку често мажите треба да ејакулираат за да го одржат своето здравје.

Во истражувањето учествувале 31.925 мажи. Откриено е дека треба да ејакулираат најмалку 21 пат месечно. Резултатите беа објавени во стручното списание European Urology.

„Проценивме дали фреквенцијата на ејакулација во зрелата возраст е поврзана со ризикот од рак на простата во голема студија во Соединетите Држави. Откривме дека мажите кои пријавиле поголема фреквенција на ејакулација во зрелоста имаат помала веројатност последователно да бидат дијагностицирани со рак на простата“, изјавија истражувачите.

Честата ејакулација има низа предности, а само некои од нив се: подобрување на квалитетот на спермата, зајакнување на имунолошкиот систем, ублажување на главоболката, намалување на ризикот од срцеви заболувања, подобрување на квалитетот на сонот и ослободување од стрес.

Во ретки случаи, може да се појави прекумерна ејакулација. Ако толку често размислувате за неа што не можете нормално да функционирате во секојдневниот живот, ова е предупредувачки знак.

Тагови
реклама

Здравје

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Read more

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Read more

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Read more

Еден суплемент не смеат да го земаат луѓето над 50 години

Read more
 

Магазин

Дали ова е најдобрата реклама?

Читај повеќе

Дали кафеавиот ориз е поздрав од белиот?

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто конзервите треба згмечени да се фрлаат во ѓубре?

Читај повеќе
  • filter

Симбол на љубов и упорност: Каланхојата е моментално најпопуларното цвеќе

Читај повеќе

Тајната на најдобриот домашен леб се крие во една состојка

Читај повеќе

Кои ќе бидат двата најмоќни датуми во јуни, најважниот месец за љубов и кариера?

Читај повеќе

Што се случува со вашето тело ако изедете повеќе од 20 цреши дневно?

Читај повеќе
  • play_arrow

Трик за магдоносот да биде свеж и до месец дена

Читај повеќе

Зошто треба секое утро да пиете чаша топла вода со лимон?

Читај повеќе