Колку долго алкохолот останува во крвта?

Ситуацијата ни е позната на сите: сте останале до доцните вечерни часови и сте во добро друштво, имате испиено и доста алкохол. Многу возачи го занемаруваат ризикот од останување на алкохол во крвта. 

Дали знаете колку долго алкохолот останува во крвта?

На ова прашање нема едноставен одговор бидејќи колку алкохол ќе остане во вашиот организам зависи од различни фактори. Најважно е кога пиете да не возите. Тогаш ќе ги избегнете сите непријатности.

Истражувањето кое го извршил германски автомобилски клуб ADAC, покажува дека оној кој пие алкохолот до полноќ и на спиење оди со 1.5 промили алкохол во крвта, наутро не е подготвен за возење.

Во зависност од поединецот, телото деградира околу 0.1 промили алкохол во крвта по час. Во 9 часот наутро вредноста на алкохолот во крвта и понатаму ќе биде околу 0.6 промили.

Колку долго алкохолот ќе се задржи во крвта зависи од вашата висина, тежина, годините, полот и колку е брз вашиот метаболизам. Исто така, влијае и колку сте јаделе во текот на денот, дали пиете лекови и колку ви е здрав црниот дроб.

Просечното време потребно за да се „испари“ чаша од 250 мл вино е три часа. За половина литар пиво со вообичаен процент на алкохол се потребни два часа.

Сепак, не постои нешто што може да го забрза елиминирањето на алкохолот од крвта, дури ни кафе, потење или спиење не помага за брзо трезнење.

Затоа најдобар совет е да не седнувате зад воланот 12 часа по интензивно консумирање на алкохол.

реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Живот

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Младата Кристина од Неготино одгледува свилени буби

Read more

Попова Шапка доби Информативно-едукативен Центар и две соларни еко-зони за одмор во две бачила

Read more

„Барај синко, царство доволно големо за твоите амбиции“: Смртта на Александар Велики

Read more
 

Магазин

Три хороскопски знаци кои не знаат како да бидат сингл

Читај повеќе

Женка бел носорог стигна во Јапонија во потрага по партнер

Читај повеќе

Кои се знаците дека ви недостасува железо во телото?

Читај повеќе

Што е еректилна дисфункција и како се лекува овој проблем што ги мачи мажите?

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешко на индиски начин

Читај повеќе
  • filter

Ferrari влегува во светот на модата - дали би ги носеле овие креации?

Читај повеќе
  • filter

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Читај повеќе
  • play_arrow

Фитнес инфлуенсерка укажува каде најчесто грешиме кога вежбаме

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Чудесниот остров во Хрватска што личи на отпечаток од прст

Читај повеќе