Колку сон му е потребно на вашето бебе?

Спиењето е неопходно за когнитивниот развој, јакнење на имунолошкиот систем и целокупниот напредок на вашето бебе. Меѓутоа, како да знаете колку часа сон е доволно во првите две години од неговиот живот?

Колку часа треба да спие новороденче?

Новороденчињата најчесто повеќе спијат отколку што се будни. Не постои магичен број кога станува збор за тоа колку часа треба да спие - тоа може да биде од 8 до 20 часа. Некои новороденчиња веќе после првите осум недели почнуваат да спијат по цела ноќ. Важно е да запамтите дека секое бебе е различно, а доколку не спие цела вечер, не постои причина за грижа.

Во првите неколку недели вашето бебе веројатно нема да може да остане будно подолго од неколку часа. Нема потреба во овој ран период да го навикнувате на одредени рутини.

Колку часа треба да спие дете кое има една година?

Се препорачува да спие околу два и пол часа преку ден и 11 часа навечер. Дневното спиење поделете го на два дела додека не почувствувате дека е способно да спие само еднаш во текот на денот. Тогаш детето обично има околу 18 месеци. Дремнувањето е корисно за децата и би требало да го прават ова до четвртата година.

Колку часа треба да спие дете кое има две години?

Кога детето ќе наполни две години, времето за спиење се намалува. Се препорачува да спие околу еден ипол час преку ден и 11 и пол часа навечер. Правете тоа што му одговара на него, наместо да се придржувате до стриктни правила. 

Овие чекори може да ви помогнат во согледување на потребите на детето:

Следете ги знаците

Во текот на првите три месеци, начинот на спиењето на бебето ќе биде нестабилен, но наскоро ќе забележите дека ви дава знаци на замор, како зевање и триење на очите или промени во неговото однесување. Може да стане раздразливо или да плаче повеќе од вообичаено.

Воведете рутина на спиење

Кога ќе наполни три месеци, може да почнете да воспоставувате рутина која ја сметате за соодветна. Обрнете внимание и на ритуалите пред спиење, како што се читање, галење и слично.

Уживајте во сонцето

Ставете го детето во количка и шетајте го секој ден за да биде доволно изложено на сончева светлина. Ова ќе им помогне полесно да се навикнат на циркадијалниот ритам, односно таканаречениот телесен часовник.

Хранете ги „во сон”

Околу 23 часот дајте им шише со млеко или доете ги, но не воспоставувајте контакт со очите. Полниот стомак им помага да заспијат полесно.

Направете да се чувствуваат сигурно

Оставете ваша слика во близина на бебето и прекривка која мириса на вас. Така ќе знаат дека не се заборавени додека се сами.

Тагови
реклама

Порано беше светска шампионка, денес е ѕвезда на сајт за возрасни

Read more

Заев: Со ДУИ, БЕСА и ДПА заедно ќе настапиме на локалните избори

Read more
Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Скопјанец ја претепал мајка си бидејќи не му купила ракија

Read more
Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Топ 10 најдобри видео игри за 2017 година

Read more

Здравје

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Read more

Навики кои се штетни за менталното здравје

Read more

Пет видови овошје што можe да предизвикаат мигрена

Read more

Што велат експертите, како треба да се дружите со пријателите кои не се вакцинирани?

Read more
 

Магазин

Истражување: Чоколадото помага за согорување на маснотии и губење килограми

Читај повеќе

Навики кои се штетни за менталното здравје

Читај повеќе

Рецепт на денот: Пилешка салата

Читај повеќе

Што не треба да јадете по тренинг?

Читај повеќе
  • play_arrow

Фејл компилација на неделата

Читај повеќе
  • play_arrow

Зошто Кина сака да гради канал до Дунав преку Вардар?

Читај повеќе

Горда, страсна, театрална: Таква е Лавицата

Читај повеќе
  • play_arrow

Застрашувачки момент кога ајкула ненадејно тргна кон пливач

Читај повеќе

Шест работи кои биле бизарно нелегални во средновековна Европа

Читај повеќе