Конечно решена мистеријата за поларната светлина

Поларната светлина е природна појава на светлина на небото особено во поларните региони. Позната е и како поларна аурора. Група физичари од Универзитетот во Ајова тврдат дека ја решиле мистеријата за поларната светлина.

Студијаta Auroral Electron Acceleration, објавена во Nature Communications, покажа дека најсјајните аурори се произведени од електромагнетни бранови во текот на геомагнетни бури. Резултатите покажуваат дека Алфвеновите бранови ги забрзуваат електроните кон Земјата, предизвикувајќи производство на светлосни снопови од кои запира здивот.

„Мерењата открија дека електроните се изложени на резонантно забрзување на електричното поле на Алфвенови бранови, слично на сурфер којшто фаќа бран и постојано забрзува за да се движи заедно со бранот“, изјави Грег Ховс, вонреден професор на Одделението за физика и астрономија на Универзитетот во Ајова.

Теоријата дека електроните кои „сурфаат“ по електрично поле предизвикувајќи го феноменот на поларна светлина за првпат е претставен во 1946 година од рускиот физичар Лав Ландау, а неговата теорија сега е потврдена.

За да го докажат ова, научниците ја симулирале поларната светлина во лабораторија, во голем уред за плазма.

„Ги лансиравме Алфвеновите бранови низ машина, слично како да тресеме црево горе-долу и набљудувавме како бранот минува низ цревото“, вели Ховс.

Од НАСА сметаат дека оваа студија е потенцијално корисна за идните истражувања.

„Механизмот за забрзување електрони, верификуван со овој проект, делува и на други места во Сончевиот систем така што ќе најде голема примена во вселенската физика“, изјави Патрик Коен, научник од Одделението за хелиофизика на НАСА.

 

реклама

Порно ѕвезда ги открива најголемите лаги за индустријата за возрасни

Read more

Интересни факти кои веројатно не ги знаете за машкиот оргазам

Read more

Американски дипломат дрогирал и силувал 23 девојки додека работел во амбасада во Мексико

Read more

Тетовка од сопругот украла 400.000 швајцарски франци

Read more

Наука

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Read more

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Read more

Научници открија 28 непознати вируси замрзнати во глечери

Read more

Изум на иднината: Биоразградлива пластика што се распаѓа на сонце и воздух

Read more
 

Гик

Motorola ги претстави Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе

Профитот на Facebook поголем за 10 милијарди долари во вториот квартал од лани

Читај повеќе
  • play_arrow

Почна да работи најмоќната приливна турбина во светот

Читај повеќе

Xbox Series X и S се најбрзо продаваните Xbox конзоли

Читај повеќе

Ајнштајн бил во право за црните дупки

Читај повеќе

Политичка трка за вселената: Што ќе биде „Окото на Саурон“ што го гради ЕУ?

Читај повеќе

Google и Facebook воведуваат задолжителна вакцинација за вработените во САД

Читај повеќе
  • play_arrow

Телескопот Hubble откри докази за испарување на вода на месечина на Јупитер

Читај повеќе

Рендерите го открија изгледот на Motorola Edge 20, Edge 20 Pro и Edge 20 Lite

Читај повеќе