Короната има нов симптом - заразените не се ни свесни дека е од вирусот

Коронавирусот сѐ повеќе се шири меѓу граѓаните на повеќето земји на Балканот, како и кај нас, а тоа го потврдуваат бројките од ден на ден. Симптомите се менуваат низ соевите, но сега им се придружува уште еден нов кој досега не беше карактеристичен за оваа болест.

Седмиот бран на коронавирусот, како што беше и првиот, повторно ги напаѓа најстарите меѓу нас, па според лекарите неопходни се построги мерки и поголема епидемиолошка контрола.

Ситуацијата е таква што мнозинството од заразените со COVID-19 немаат никакви симптоми. Кога ќе се појават првите знаци на вирусот, тие се претежно благи и често дури и тестот не ги открива, односно е негативен, а пациентот е всушност позитивен на ковид. Младите се инфицираат на ист начин како и постарите, но нивната клиничка слика е обично поблага од, на пример, грипот и изгледа како обична настинка, иако не е. Се манифестира со малку покачена температура и болно грло кое трае ден-два. Експертите нѐ потсетуваат дека е важно да се тестираме, за себе и за доброто на другите.

„Еден од симптомите е болка во 'рбетот. Речиси секој втор, трет пациент од 40 години па нагоре нема никакви тегоби и прв пат се среќаваме со овие симптоми“, изјави д-р Александар Стојановиќ, директор на Здравствениот дом „Палилула“ од соседба Србија, која исто како и Македонија се соочува со летен бран.

„Овој вид е специфичен. Имате болки во кичмата, немате температура, си мислите дека ви е од нешто што го работеле, но правите тест и сте позитивни. Имаме и заразени бебиња од еден месец, месец и пол. Има и тинејџери, но тие го минуваат на нозе. Ним симптомите им се поблаги. Но, возрасните се поранливи“, додаде д-р Стојановиќ за локалните медиуми.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Здравје

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Read more

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Read more

Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Read more

Зошто некои идни татковци чувствуваат симптоми на бременост?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе