КОВИД кризата ги покажа забите: Нов пад на продажбата на автомобили

Во земјите членки на Европската Унија во јули беше забележано закрепнување на продажбата на автомобили, но КОВИД кризата ги покажа забите во август.

Здружението на европски производители на автомобили (ACEA) денеска соопшти дека во месец август повторно бил забележан пад на продажбата.

Во земјите членки на ЕУ во јули беа продадени 1,073 милиони нови возила, што е за 5,7% помалку во споредба со истиот месец во 2019 година, а сепак тоа беше најдобриот месец во 2020 година.

Автомобилската индустрија годинава се најде во големи проблеми поради пандемијата со COVID-19, од набавка на делови и производство, до дистрибуција и физичка продажба на возила.

URL

ACEA во месечниот извештај наведува дека во јули бил забележан „релативно мал пад“, но во август пазарот на автомобили во ЕУ повторно бил погоден и забележан е голем пад од 18,9%. Тоа сепак беше помалку драматично во споредба со почетокот на годинава, стои во извештајот.

Од ACEA додаваат дека од почетокот на 2020 година продажбата на автомобили ослабела за 32% во споредба со истиот период во 2019 година.

Здружението во јуни годинава прогнозираше пад на годишно ниво од 25%.

Најголем пад се бележи на пазарите во Шпанија и Италија, каде продажбата се намали за околу 40%. Во Франција се купуваа за 32% помалку автомобили, а во Германија беше регистриран пад на продажбата од 28,8 отсто.

URL
реклама

Скарлет Јохансон се омажи по третпат

Read more

Какви тенкови им прати Русија на Србите?

Read more

Егзодус од Париз: Колони долги вкупно 700 километри за бегство од градот

Read more

Утре има ретка Сина Месечина: Ќе биде среќна за четири хороскопски знаци

Read more

Авто новости

Една рата за него е колку цел нов автомобил - што може да купите наместо Koenigsegg Trevita?

Read more

Кога веќе нарачуваш специјален Rolls Royce, направи го ваков

Read more

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Read more

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Read more

Автомобили

Една рата за него е колку цел нов автомобил - што може да купите наместо Koenigsegg Trevita?

Читај повеќе
  • filter

Кога веќе нарачуваш специјален Rolls Royce, направи го ваков

Читај повеќе
  • play_arrow

Ова е првиот легален летечки автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow

И Harley има нов електричен велосипед

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Вистински Бетмобил: Bugatti Bolide „лета“ со 500 на саат

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Како да не се од оваа планета – Alfa Romeo ѕверки вредни 20 милиони долари

Читај повеќе
  • filter

Ова е освежениот Jaguar E-Pace

Читај повеќе

Познато кога ќе биде претставена новата Škoda Fabia

Читај повеќе

Гиганти на иднината: BMW и Alibaba стануваат партнери

Читај повеќе