КОВИД умор: Дали и вам ви е смачено од пандемијата?

Експертите се загрижени дека следниот бран на заболувања ќе биде фокусиран на менталното здравје, предизвикан од загриженоста во врска со COVID-19.

Повеќе од половина година живееме во пандемија и многу луѓе, иако го избегнале заболувањето со COVID-19, се уморни и им е смачено да живеат во новата реалност што ја предизвика коронавирусот.

Овој нов вид на стрес има име: КОВИД умор.

Стресот што го предизвикува новата реалност и секојдневната неизвесност најтешко им паѓа на оние луѓе кои ги почитуваат мерките и сериозно ја сфаќаат опасноста од COVID-19, па се чувствуваат дека носат двоен товар – својот и на оние кои не го прават тоа или полошо: негираат дека вирусот постои и е опасен.

И едните, и другите, се соочени со големото прашање: Кога ќе заврши пандемијата? Според историчарите, обично има две сценарија како завршуваат пандемиите: медицинско, што се случува кога ќе паднат стапките на инциденца и смртност (или ќе се најде вакцина); и социјално – кога ќе спласне епидемијата на страв од болеста.

Како да се борите против КОВИД уморот?

Експертите велат дека со физичка активност, отворена комуникација за чувствата и фрустрациите и мала промена на перспективата може да помогнат за намалување на стресот.

„Живееме во пандемија, доживуваме нешто што за првпат ни се случува во нашите животи“, вели Дејвид Сбара, клинички психолог и професор на Универзитетот во Аризона.

„Пандемскиот умор, или КОВИД умор е краток начин да кажеме дека сите сме повеќе под стрес, се соочуваме со депресија и анксиозност и сме преморени и сме во жалост по стариот начин на живот во многу погледи“, вели тој.

Сбара објаснува дека сменети ни се идентитетите бидејќи сега живееме во поинакви, изменети, непознати и по малку страшни околности. Сменети се нашите рутини, а за некои од нас целосно неповратно изгубени. Без таа стабилност, заедничко ни е тоа чувство дека сме изгубени во секојдневниот живот.

„Затоа не си задавајте цели како ‘Ќе медитирам секој ден’“, советува Сбара и додава дека иако медитацијата им помага на некои луѓе, грижата за менталното здравје почнува во наоѓање на изворите на стрес и идентификување на оние работи врз кои имате контрола.

Тој вели дека е многу важно да не се преокупирате со пандемијата, но сепак да одржувате едно свесно ниво на внимателност.

„Можеме да ја победиме пандемијата со едноставни промени во нашето однесување – носење маска, држење дистанца, често миење раце.“

Сбара верува дека на крајоот, нашето физичко и ментално здравје можат да се опорават од „КОВИД уморот“.

„Ќе дознаеме дека сме пожилави отколку што сме мислеле“, вели тој.

реклама

Здравје

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Read more

Штетни и бесмислени: Најлошите совети за исхрана

Read more

Тага, страв, среќа: Како емоциите влијаат врз здравјето на нашите органи?

Read more

СЗО: Коронавирусот алармантно се шири низ Европа

Read more

Магазин

  • play_arrow

Осум знаци дека пиете премногу кафе

Читај повеќе

Како се прават 3 милиони лајкови за 12 часа? Прашајте ја Џеј Ло

Читај повеќе
  • play_arrow

Рецепт на денот: Лазања со пилешко месо

Читај повеќе

Безбедност на велосипедистите: Кога во Скопје ќе се вози со 30 км/ч?

Читај повеќе
  • play_arrow

Како пандемијата ни го поремети чувството за време?

Читај повеќе

3.000 евра за милениче: Пандемијата ја зголеми побарувачката за расни кучиња

Читај повеќе

Овие хороскопски двојки не се идеални, но може да успеат

Читај повеќе
  • play_arrow

Пет знаци кои откриваат дека некој е на стероиди

Читај повеќе

Објавени првите подетални вести за состојбата на Михаел Шумахер

Читај повеќе