Крах на технолошките компании: 258 милијарди долари „испарија“ за 24 часа

Неповолната состојба на светската економија и претстојната рецесија влијаеја на падот на вредноста на најголемите технолошки компании.

Инвеститорите „гледаа црвено“ на Волстрит кога станува збор за акциите на големите технолошки компании. Убедени се дека неповолната состојба на светската економија и претстојната рецесија особено ќе се одразат на приходите на технолошките гиганти, бидејќи клиентите ја намалија потрошувачката и го намалија купувањето што го сметаат за непотребно - како купување на нов телефон или најнов технолошки уред.

Периодот на трошење засега е завршен и за домаќинствата и за бизнисите, што ќе влијае на технолошките компании кои имаат тенденција да напредуваат во време на раст.

Apple изгуби 119 милијарди долари за 24 часа

Оваа мрачна слика на пазарот ја потврди и многу негативниот извештај на аналитичарите на Bank of America за компанијата Apple во кој е намален нејзиниот рејтинг. Аналитичарите очекуваат „послаба побарувачка на потрошувачите“ во наредната година и предупредуваат на многу макроекономски предизвици. Во изминатите неколку недели доларот зајакна во однос на другите важни валути, како што се фунтата и еврото, што ќе предизвика намалување на приходите на Apple на меѓународните пазари. Токму растот на доларот доведе до тоа iPhone 14 Pro, кој во САД чини 999 долари, во Србија, на пример, чини околу 1.500 евра.

Овој песимизам особено се одрази на акциите на Apple, чија вредност падна за 5%. Така, највредната компанија во светот изгуби над 119 милијарди долари пазарна капитализација за еден ден.

Meta повеќе не е во Топ 10

Microsoft загуби 26,7 милијарди долари во пазарна капитализација, Alphabet (Google) 4,41 милијарди долари, Amazon 32,7 милијарди долари, Tesla 61,35 милијарди долари и Meta (Facebook) 14,1 милијарди долари. Севкупно, големите технолошки компании изгубија над 258 милијарди долари пазарна вредност за еден ден.

Додека технолошките компании продолжуваат да доминираат на рангирањето на највредните компании во светот, една од нив, компанијата Meta, испадна од Топ 10 и сега е на 11-то место, со пазарна капитализација од 364 милијарди долари.

Топ 10 листата на пазарна капитализација сега изгледа вака:

  1. Apple - 2,2 илјади милијарди долари
  2. Saudi Aramco - 2,1 илјади милијарди долари
  3. Microsoft - 1,7 илјади милијарди долари
  4. Alphabet - 1,3 илјади милијарди долари
  5. Amazon - 1,2 илјади милијарди долари
  6. Tesla - 825,2 милијарди долари
  7. Berkshire Hathaway - 589,4 милијарди долари
  8. UnitedHealth - 472,4 милијарди долари
  9. Johnson & Johnson - 429,5 милијарди долари
  10. Visa - 374,4 милијарди долари.
реклама

5 апликации кои треба да ги избришете пред да ви ја „исчистат“ банкарската сметка

Read more

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Read more

Како да го светнете стаклото на туш кабината?

Read more

Голем месечен хороскоп за октомври: Кој ќе доживее трансформација на годината?

Read more

Бизнис

Недостигот од работници во Германија е сериозен проблем

Read more

ОПЕК: Капацитетот на резервите на нафта се намалува

Read more

Алатка на Народната банка за споредба на надоместоците за платежните услуги кај банките

Read more

Њујорк ја задржа позицијата на водечки финансиски центар

Read more
 

Вести

Топло со свежи утра до среда, од четврток дожд

Читај повеќе

Приведени шест албански државјани во Тетовско

Читај повеќе

Дете со аутизам било врзувано и малтретирано во болница, потресно сведоштво на мајката

Читај повеќе

Муцунски: Со интонирање на македонската химна, секој понеделник ќе започнува наставата во училиштата во Аеродром

Читај повеќе

Половина сендвич за студентите, за министрите над 2.000 евра плата, реагира ДД

Читај повеќе

Илон Маск го исмева Зеленски кој бара помош за одбрана од руската агресија

Читај повеќе

Пронајдена граната од Првата светска војна на патот за битолското село Бистрица

Читај повеќе

Распишан конкурсот за поетската награда „Даница Ручигај“

Читај повеќе

Бензинот поевтинува, дизелот поскапува - нови цени на горивата

Читај повеќе