Кризен штаб на Србија: Трета доза вакцина за лицата со хронични болести

Српскиот кризен штаб за сузбивање на корнавирусот денеска  одлучи на граѓаните кои имаат одредени болести да им препорача трета доза од вакцината против заразата, јави дописникот на МИА од Белград.

Министерката за труд, Дарија Кисиќ Тепавчевиќ, изјави дека станува збор за лица кои имаат состојба на имунодефициенција и хронични заболувања, кои се поврзани со имунитетот.

-Тоа се првенствено луѓе кои имале трансплантација на органи, оние кои се на хемодијализа, лица со малигни заболувања, кажа Кисиќ Тепавчевиќ по седницата на Кризниот штаб.

Таа додаде дека првата доза на вакцината досега ја примиле 49,7 отсто од полнолетните граѓани, односно над 2,6 милиони луѓе, додека 2,5 милиони ги примиле двете дози, што „не е доволно за да се спречи ширењето на болеста“.

-Уште еднаш би сакала да апелирам до сите граѓани кои не го сториле тоа да се вакцинираат, а тоа се првенствено младите, изјави министерката, додавајќи дека само секое петто лице под 30-годишна возраст е вакцинирано.

На прашањето дали се размислува за воведување на задолжителна вакцинација, барем за одредени групи, Кисиќ Тепавчевиќ кажа дека секоја санкција ќе биде „безвредна“ во споредба со самата болест.

-Сигурно нема полоша казна од фактот да се разболиме, кажа таа и повтори дека сите истражувања покажале дека вакцините се високоефикасни и безбедни.

На прашањето кога може да се очекува нов бран на епидемијата, таа рече дека тој нема да се случи доколку се вакцинираат најголемиот број на луѓе кои досега не го сториле тоа.

На денешната седница не беа донесени нови мерки за контрола на коронавирусот.

реклама

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Read more

Го „уби“ Куман со поглед - младиот Пуиг ги освои фановите на Барса

Read more

Како за 5 секунди да откриете дали месото е свежо?

Read more

Филипче: Од средината на октомври нова мерка - ќе може да функционираат само целосно вакцинирани граѓани

Read more

Регион

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Read more

Услови за влез во Грција до 1 октомври

Read more

Земјотрес во Албанија почувствуван и во нашата држава

Read more

На Словенците ќе им бидат неопходни ковид-потврди и за работа од дома

Read more
 

Вести

Уште пет дена попис, досега попишани околу 1.4 милиони лица

Читај повеќе

Активни 12.207 случаи, повик невакцинираните да се вакцинираат

Читај повеќе

Сончево и топло до 32 степена

Читај повеќе

На локалните избори ќе може да гласаат 1.824.864 граѓани, ДИК вечерва го заклучи Избирачкиот список

Читај повеќе

Бајден: Пандемијата на невакцинираните мора да престане, тие ја загрозуваат економијата

Читај повеќе

Евростат: Англискиот е најчесто изучуван јазик во ЕУ, следуваат шпански, француски и германски

Читај повеќе

Холандската полиција приведе деветмина кои подготовувале терористички напад

Читај повеќе

Во Албанија во последната декада емигрирале половина од граѓаните со високо образование

Читај повеќе

Дневен ковид-биланс: 525 новозаразени и 12 починати

Читај повеќе