Луѓето се ужасни: Разочарувачка фотографија од една од најубавите плажи во светот

На социјалните мрежи се шири фотографија од една од најубавите плажи во светот - заливот Навагио во Грција, а многумина се разочараа откако го видоа количеството отпад што го оставаат туристите.

Плажата Навагио се наоѓа во истоимениот залив, кој е украсен со бели карпи и тиркизни нијанси на синото Јонско Море, а до неа може да се стигне само со брод.

Се наоѓа на островот Закинтос, а важи за „заштитно лице“ на разгледниците и привлекува огромен број туристи. Но, туристите и гужвите кои таму преовладуваат во текот на летото имаат негативна страна.

Неодамнешната фотографија од оваа идилична локација ги разочара корисниците на социјалните мрежи поради количината на ѓубре што несовесните туристи го оставаат таму.

Екологот Михалис Бакас ја објави фотографијата на својот Facebook профил и се запраша како може туристите да бидат толку несовесни.

„Грчко лето 2022. Не можам да разберам како можеш да платиш за да одиш на една од најубавите плажи во светот на неколку часа и да го оставиш ѓубрето таму“, напиша тој.

Ελληνικό καλοκαίρι 2022.. Δεν μπορώ να καταλάβω πώς γίνεται να πληρώνεις για να πας για λίγες ώρες σε μια απο τις...

Posted by Μιχάλης Μπάκας on Monday, August 8, 2022

Шефот на островот Никитас Аретакис за локалните медиуми објасни дека до неодамна плажата била во надлежност на општината и дека тие го отстранувале ѓубрето, но тоа веќе не е така и дека тоа не е нивна одговорност.

Тагови
реклама

iPhone 14 Pro „растури“ на тестот за квалитет на камерата

Read more

Руски астролог открива кои три хороскопски знаци ќе имаат најмногу среќа во 2023 година

Read more

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Read more

НАСА го удрила астероидот посилно од очекуваното: Можеби му откинавме парче 

Read more

Чек дис аут

Доколку би живееле под вода фоките би ни биле миленичиња

Read more

Како изгледаше сообраќајниот метеж во Америка пред 70 години?

Read more

Очајниот Путин ангажира инфлуенсерки во пропагандата за мобилизација

Read more
Што (не) треба да правите кога ве тетовираат?

Што (не) треба да правите кога ве тетовираат?

Read more
 

Магазин

Русинката Наталија Кузнецова е најсилната жена во светот

Читај повеќе
  • filter

Ѕирнете во луксузниот стан на Џенифер Лоренс во Њујорк

Читај повеќе
  • play_arrow

Најдобрите вежби за цврсти раце и грбни мускули

Читај повеќе

Зошто мајките во Холандија се најсреќни?

Читај повеќе
  • filter

Норвешка убавица: Фрида Асен

Читај повеќе

Научна метода како да го заспиете бебето за 13 минути

Читај повеќе

Кој зеленчук е здраво да го јадете свеж, а кој зготвен?

Читај повеќе

Како да спречите главоболка предизвикана од промени на времето?

Читај повеќе
  • play_arrow

Што кралот Чарлс јаде за појадок?

Читај повеќе