Маск до Безос: Не може да се дигне до орбитата, ќе умрам од смеење

Вселенската трка меѓу двајцата најбогати луѓе во светот доби нови размери откако првиот човек на Tesla, Илон Маск му се потсмеа на обидите на Џеф Безос да го оспори неговиот голем договор со НАСА.

Двајцата милијардери, кои се обидуваат да лансираат орбитални ракети од долг домет, се натпреваруваа за привлечен договор со американската влада за изградба на вселенски брод што ќе ги однесе астронаутите на Месечината во 2024 година.

Победи Маск, а Безос не беше баш среќен поради тоа. Неговата компанија Blue Origin се пожали на надлежниот владин уред обвинувајќи ја НАСА за измени на условите во натпреварот во последен миг.

Маск му возврати со твитот „Не може да се дигне до орбитата, ќе умрам од смеење“, без да додаде дополнително објаснување.

Blue Origin прилично заостанува зад SpaceX  и United Launch Alliance во превоз до орбитата, што резултираше со губење договори вредни милијарди долари за лансирање од 2022 година.

URL
URL
реклама

Бајден го прекрши кралскиот протокол на средбата со Елизабета Втора

Read more

Путин: Бајден е радикално различен од Трамп

Read more

Колку често жените сакаат да водат љубов?

Read more

Ким Џонг Ун: Северна Кореја е на готовс

Read more

Вести

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Read more

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Read more

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Read more

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Read more
 

Гик

Предупредување: Корисниците на Word и Outlook мора веднаш да го ажурираат својот компјутер

Читај повеќе
  • play_arrow

Роботско куче што можете да си го дозволите - што сѐ може да направи?

Читај повеќе
  • play_arrow

Epic Games ја подарува акционата авантура Control вредна 30 долари

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 нови видеоигри во јуни 2021

Читај повеќе
  • filter

Објавени фотографии од кинескиот ровер на Марс

Читај повеќе
  • filter

OnePlus го претстави смартфонот Nord CE, пристигнува во Европа

Читај повеќе
  • play_arrow

Sony претстави професионален дрон вреден 9.000 долари

Читај повеќе
  • filter

Археолози најдоа кокошкино јајце старо 1.000 години во септичка јама

Читај повеќе

Зошто треба да го избришете FB Messenger?

Читај повеќе