НБА 2023/2024

Милвоки се врати кога е најпотребно: Јанис и Портис го средија Бостон

Серијата лоши резултатите Милвоки Бакс ја прекина со победа над досега најдобриот тим во НБА, Бостон Селтикс, и тоа со високи 33 поени разлика.

Кошаркарите на Милвоки Бкас по шлаканицата од Јута Џез се чини дека се освестија, па заиграа далеку подобро и тоа кога беше најпотребно - во дуелот со лидерот на Истокот и воедно екипата со најдобар скор во НБА сезонава, Бостон Селтикс.

Боби Портис и Јанис Адетокунбо запишаа дабл-дабл. Портис постигна 28 поени со 12 скокови без асистенции, додека Гркот имаше ефект од 24 поени  и 12 скокови со 6 асистенции. Демиен Лилард додаде 21 поен, Малик Бизли 16, а Брукл Лопес 15.

URL

Кај гостите од Бостон најрасположен беше Пејтон Причард со 21 поен, Сем Хаузер уфрли 15, а Канаѓанецот Ошеј Брисет 13.

Remote video URL

Милвоки сега со скор од 26-12 и натаму е втор на Истокот, токму зад Бостон кој го запиша само 9-тиот пораз сезонава, а има 29 победи. Бостон и севкупно е најдобар со оглед на тоа што лидерите на Западот, Оклахома Сити Тандер и Минесота Тимбервулвс имаат скор од 26-11.

Далас Маверикс без Лука Дончлиќ го совлада Њујорк Никс со 128:124 благодарение на расположените Кајри Ирвинг и Тим Хардавеј. Ирвинг уфрли 44 поени со 10 асистенции, додека Хардавеј имаше 32 поена.

Remote video URL

Кај гостите од Големото јаболко најдобри беа Џулиус Рендл и Џејлен Брансон со 32 односно 30 поени.

Remote video URL

Резултати:

Кливленд Кавалирс - Бруклин Нетс 111:102
Милвоки Бакс - Бостон Селтикс 135:102
Оклахома Сити Тандер - Портланд Треил Блејзерс 139:77
Далас Маверикс - Њујорк Никс 128:124
Лос Анџелес Лејкерс - Феникс Санс 109:127

Табела:

реклама

Три најдобри протеини за здравo срце

Read more

Неделен хороскоп од 15 до 21 јули според руски астролог

Read more

Кој е идеалниот крвен притисок кон кој треба да се стремиме?

Read more

Се огласи Меланија Трамп: Монструм!

Read more

Кошарка

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Read more

Член на Дрим тимот отпадна за Олимписките игри

Read more

Руди Фернандес соборува рекорди и исполнува ветувања: Шпанецот по шести пат на Олимпијада

Read more

Се подготвува трансфер бомба: Поранешна НБА ѕвезда доаѓа во Европа по 17 години минати во САД

Read more
 

Спорт

Шпанија го освои ЕУРО, Јамал урна рекорд на Пеле

Читај повеќе
  • play_arrow

Алкарас го победи Ѓоковиќ и го освои Вимблдон

Читај повеќе

Ел Гази го победи Мајнц на суд: Милионска отштета бидејќи беше отпуштен поради Палестина

Читај повеќе

Судир на титаните на Вимблдон: Алкарас против Ѓоковиќ во реприза на ланското финале

Читај повеќе

Што предвидуваат обложувалниците за ЕУРО финалето меѓу Шпанија и Англија?

Читај повеќе

Зошто ниту еден белгиски град не сака да биде домаќин за репрезентацијата?

Читај повеќе

Кој ќе биде најдобар стрелец на ЕУРО? УЕФА го смени правилото

Читај повеќе

Ван дер Варт: Англија е ср*ње од екипа

Читај повеќе

Американците најголеми фаворити, ФИБА ги потцени Србија и Канада

Читај повеќе