Минеаполис: Уапсен полицаецот виновен за смртта на Џорџ Флојд

Полицаецот кој со колена го приклешти Афроамериканецот Џорџ Флојд, легнат и во лисици, по што задржаниот почина, е уапсен, пренесе CNN.

Апсењето на полицаецот се случи пет дена по убиството на Флојд.

Во последните 48 часа делови од јужен Минеаполис поминаа низ анархија. Запалени се и вандализирани многу продавници и објекти, вчера беше запалена и полициската станица. Демонстрантите денеска на некои места употребуваа и молотови коктели, додека илјадници гневни граѓани дивееја, ограбуваа продавници и запалија повеќе автомобили и објекти во градот.

На помош на полицијата во Минеаполис денеска дојде и Националната гарда на САД.

По апсењето на полицаецот, Дерек Чавин, демонстрантите и граѓанските групи бараат задржување и на тројцата преостанати службеници кои го обезбедува местото и не сторија ништо за да се спречи убиството.

Властите во Минеаполис изјавија дека судењето на Чавин ќе биде „брзо и праведно“.

Задржувањето и убиството на невооружениот Афроамериканец Џорџ Флојд е документирано на камера.

Луѓето кои снимаат протестираат полицаецот да го тргне коленото од вратот на легнатиот човек, бидејќи овој може да се задуши. Во таква положба, со приклештен врат, полицаецот со едното колено го држи задржаниот повеќе од седум минути. Од снимката се гледа и слуша како Флојд, легнат на земја и со лисици на рацете, моли за помош и повторува дека не може да дише.

Џорџ Флојд (46) почина по неколку минути од настанот.

Афроамериканската заедница во градот и насекаде низ САД е згрозена од ова однесување на полицијата.

Денеска протести имаше и во други градови какo Њујорк, каде полицијата се судри толпа од над илјада луѓа на плоштадот Јунион. 

реклама

Излекуваните од COVID-19 може да имаат трајни оштетувања на мозокот

Read more

Дали сте доволно фит за ФБИ? Овој тест ќе ви го даде одговорот

Read more

Луѓето кои се негативни на COVID-19 тестот можеби имаат некаков имунитет

Read more

Секси лето: Убавици во бикини

Read more

Свет

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Read more

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Read more

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Read more

Девет жртви во циклон во Бразил

Read more

Вести

УХМР: Најавените врнежи нема да предизвикаат излевање на поголемите реки

Читај повеќе

Финска ја отстрани свастиката од амблемот на воздухопловните сили

Читај повеќе

Стотици слонови најдени угинати во Боцвана

Читај повеќе

Tesla ја надмина Toyota, повредна и од Disney и Coca-Cola

Читај повеќе

Вчера 461 лице фатено без заштитна маска

Читај повеќе

Преговарачката рамка за Северна Македонија вчера предадена во Советот на ЕУ

Читај повеќе

Во Бразил ќе се тестира вакцина за COVID-19

Читај повеќе

Сончево и многу топло, попладне нестабилно

Читај повеќе
  • filter

Девет жртви во циклон во Бразил

Читај повеќе