Мистериозна компјутерска грешка го стави вселенскиот телескоп Hubble во „безбеден режим“

Вселенскиот телескоп Hubble не работи од минатата недела, кога се исклучи компјутер од 80-тите години на минатиот век, кој управува со научните инструменти, веројатно поради лошата мемориска плоча.

Контролорите на лет во Центарот за вселенски летови Годард на НАСА во Мериленд се обидоа да го рестартираат компјутерот вчера, но без резултат. Сега се обидуваат да се префрлат на единица за резервна меморија. Ако тоа успее, телескопот ќе се тестира еден ден, пред научните инструменти повторно да бидат вклучени, соопшти НАСА.

Засега, камерите и другите инструменти се во таканаречен „безбеден режим“.

Лансиран во 1990 година, Hubble покажува сè поголеми знаци на стареење, и покрај серијата поправки и надградби што ги направија астронаутите на НАСА. Неактивниот компјутер е инсталиран за време на петтиот и последен сервис во 2009 година.

НАСА планира да го лансира наследникот на Hubble во ноември - вселенскиот телескоп James Webb. Оваа опсерваторија ќе биде премногу далеку од Земјата - 1,5 милиони километри во сончевата орбита - за да можат астронаутите да прават прилагодувања. Лансирањето од Француска Гвајана со употреба на европската ракета Ariane заостануваше со распоредот со години, а последното две недели доцнење е резултат на проблеми со обработката и распоредувањето на ракетите. Научниците се надеваат дека ќе има преклопување во орбитата помеѓу Hubble и многу понапредниот и помоќен James Webb.

реклама

Беше еден од најплатените актери во Холивуд, банкротира купувајќи глупости

Read more

Били Ајлиш: Изгубив 100.000 следбеници поради моите големи гради

Read more

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Read more

Порно ѕвезда открива: Најчестата грешка кои сите ја прават во сексот

Read more

Наука

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Read more

Како животните ги добиваат нивните шари?

Read more

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Read more

Научници во Лаос пронајдоа лилјаци кои носат мутација на коронавирусот

Read more
 

Гик

Цело време погрешно го полните телефонот, затоа батеријата кратко ви трае

Читај повеќе
  • play_arrow

Октоподи - неверојатни суштества

Читај повеќе

Huawei изработи апликација со која се отклучува и стартува автомобил

Читај повеќе
  • play_arrow
  • filter

Microsoft произведе безжичен глушец од рециклирана пластика од океанот

Читај повеќе

Новиот детектор за гравитациски бранови фати мистериозни сигнали од вселената

Читај повеќе

Откритие што менува сѐ: Човечки стапалки стари 23.000 години најдени во Ново Мексико

Читај повеќе
  • play_arrow

Како животните ги добиваат нивните шари?

Читај повеќе

ЕУ предлага универзален полнач, Apple се загрижени

Читај повеќе
  • play_arrow

Астероид го погоди Јупитер, снимен моментот од ударот

Читај повеќе