Млечни производи кои го намалуваат ризикот од дијабетес

Има многу причини зошто треба да ги вклучите млечните производи во вашата редовна исхрана. 

Покрај обезбедувањето на вашето тело со калциум, витамин Д и протеини, кои се потребни за одржување на здравјето на срцето, мускулите и коските, млечните производи како млекото и јогуртот можe да помогнат во спречување на дијабетес.

Спроведено е истражување за тоа како месото, рибата, јајцата и млечните производи влијаат на дијабетесот. Резултатите покажале дека месото го зголемува ризикот од дијабетес тип 2, а некои млечни производи го намалуваат тој ризик, пишува Eatthis.com.

Така, на пример, млекото го намалува ризикот за 10 отсто, а јогуртот за шест отсто. Додека полномасните млечни производи и сирењето воопшто не го зголемија или намалија ризикот.

Mлечни производи како јогуртот содржат пробиотици кои можат да ја оптимизираат функцијата на цревата, што потоа има многу ефекти, од кои еден може да биде подобрување на функцијата на инсулинот, објаснуваат експертите. Исто така, млечните производи се богати со протеини кои помагаат да се намали шеќерот во крвта.

Се препорачува да се пие една чаша млеко или половина чаша јогурт дневно за да се намали ризикот од развој на дијабетес тип 2.

Тагови
реклама

Русија ја напушта УЕФА: По 9 месеци под казна смисли нов план

Read more

Девојче, злато, кукле, маче: Сексуалното вознемирување на УКИМ постои

Read more

Осум знаци дека внесувате премногу шеќер во организмот

Read more

Неделен хороскоп (28 ноември до 4 декември)

Read more

Здравје

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Read more

Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Read more

Како да ги спречите жешките бранови во менопауза?

Read more

Магнетна резонанса покажа што му прави мигрената на мозокот

Read more
 

Магазин

  • play_arrow

Роден е како најголемото бебе во светот, како изгледа денес?

Читај повеќе

Руска Instagram убавица: Галина Дубененко

Читај повеќе

Како киселата зелка го чува имунитетот?

Читај повеќе

Овулација: Што е тоа и како точно се пресметува?

Читај повеќе

Трамп се огради од Вест: Тој е сериозно нарушен човек кој по игра на случајот е црнец

Читај повеќе

Маск откри дека спие со два пиштола до креветот

Читај повеќе

Трикови како побрзо да ги исушите алиштата во текот на зимата

Читај повеќе

Ивана Кнол доби конкуренција во Катар, запознајте ја Магдалена Кешкиќ

Читај повеќе

На кој начин нередовниот секс влијае на психата и на телото?

Читај повеќе