„Мојот маж“ од Румена Бужаровска меѓу најпродаваните книги од источноевропски автори во Франција

Осум години по објавувањето, сè поголем е интересот за збирката раскази „Мојот маж“ од Румена Бужаровска. 

„Мојот маж“ е веќе објавена на српски, хрватски, германски, англиски јазик, унгарски, италијански, албански јазик, а наскоро се очекуваат и преводите на грчки, шпански и португалски јазик. Кај нас доживеа осум реизданија во ,,Или-Или”. Расказите беа инспирација и за театарски претстави во три земји – Македонија (Драмски театар), Србија (Југословенско драмско позориште – Белград) и Словенија (Словенск народно гледалишче).

Книгата раскази во превод од македонски на француски на Марија Бежановска, е во издание на „Галимар“, под наслов „Mon Cher Mari“.

Бужаровска е прв автор од Македонија кој некогаш бил објавен преку издавачкиот гигант со богата и долга традиција. Книгата официјално се најде во книжарниците низ Франција на 8 септември.

Ненад Стевовиќ од „Или-Или“ ја сподели веста дека „Мојот маж“ на Бужаровска е меѓу најпродаваните книги во Франција од автори од Источна Европа, во друштво на Кундера и Достоевски меѓу првите пет.

Тој додава дека во изминатите осум години објавени се осум тиражи на книгата на македонски јазик и продадени се околу 4.000 примероци.

Со „Мојот маж“, Румена Бужаровска потпишува збирка од единаесет раскази цинично пристапувајќи кон различните разочарувања од брачниот живот. Во превод од македонски на Марија Бежановска, делото во издание на „Галимар“ нуди убав преглед на балканската книжевна сцена. Целото дело е тврдоглаво, комично и изразито феминистичко – пишува Ан-Шарлот Пелтрие од Zone-critique, пренесува umno.mk.

реклама

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Read more

Кака: Роналдо е само дебел човек на улица во Бразил

Read more

„Тотален хаос“ во гигафабриката на Tesla во Берлин

Read more

Од полноќ поголемо намалување на цените на горивата

Read more

Книги

„Папокот на светлината“ – нов роман на Венко Андоновски

Read more

Наставник од Прилеп има порака до родителите кои на Facebook бараат прераскажани лектири

Read more

Од кој книжевен жанр писателите најдобро заработуваат?

Read more

Совети за добро пишување според Џорџ Орвел

Read more
 

Магазин

  • filter

Туристи на нога: Најдобри европски градови за љубителите на пешачење

Читај повеќе

Зошто треба да можете да направите барем десет склекови?

Читај повеќе

Хиперактивност: Причина, симптоми и како се третира овој проблем кај децата?

Читај повеќе
  • play_arrow

Седум начини како да го намалите ризикот од канцер

Читај повеќе

Како треба да ја миете косата ако брзо се масти?

Читај повеќе

Идеја за ручек: Лосос на грчки начин

Читај повеќе

Жените подобро работат во потопли простории, мажите во поладни

Читај повеќе
  • play_arrow

Исплива видео со Ивана Кнол од 2016: Како изгледаше порано „огнената“ Хрватка?

Читај повеќе

Клиторисот има и друга функција, освен сексуална

Читај повеќе