Морничавиот Фреди Кругер слави 35 години

Еден од најпознатите и највлијателни хорор филмови на сите времиња, „A Nightmare On Elm Street“ го прослави својот 35-тиот роденден.

По голема пауза од последниот дел од серијалот, многу е лесно да се занемари влијанието на овие филмови, кои низ годините се претворија во пародија на сами себе, но факт е дека станува збор за хорор кој во целост го смени начинот на пристап кон овој жанр. А пак, тоа е нешто што хорор-мајсторот Вес Крејвен го има направено повеќепати во текот на неговата долга и плодна кариера.

Барајќи негативец, режисерот за улогата на Фреди Кругер на ум имал крупна личност, како во неколку други хорори од 70-тите и 80-тите години, бидејќи станува збор за хорор во кој главниот лик е злобен психопат кој прогонува тинејџери во нивните соништа и ги убива со ракавица опремена со ножеви.

Но, на крајот, ситниот актер Роберт Инглунд одлично се вклопи во приказната, коментираат критичарите, а и времето го покажа тоа.

Филмот од 1984 година се претвори во хорор-класика. Со буџет од 1,8 милиони долари заработи 25,5 милиони долари во САД.

реклама

Пет розови фламинга во посета на Преспанското Езеро

Read more

Дневен биланс: 141 новозаразен од COVID-19, 4 лица починаа

Read more

Кога кај нас вака: Велосипедска патека долж брегот во Турција, #НаТочак апелира за вакви промени и во Македонија

Read more

Приведен малолетникот кој потпалуваше шума на Tik-Tok

Read more

Филм & ТВ

Римејкот на „Fresh Prince Of Bel-Air“ е во подготовки и не е каков што очекувате

Read more

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Read more

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Read more

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Read more

Сцена

  • play_arrow

Римејкот на „Fresh Prince Of Bel-Air“ е во подготовки и не е каков што очекувате

Читај повеќе
  • play_arrow

Што мислат навистина Џејмс и Ларс од „Металика“ за Лејди Гага?

Читај повеќе
  • play_arrow

Сè што е погрешно со „Hustlers“

Читај повеќе

Disney го згасна брендот „20th Century Fox“

Читај повеќе
  • play_arrow

Искрен трејлер за „Starship Troopers“

Читај повеќе
  • play_arrow

Научно-фантастичната серија „Raised by Wolves“ доби нов трејлер

Читај повеќе

Двејн Џонсон втора година по ред најплатен актер во светот

Читај повеќе
  • play_arrow

Топ 10 најдобри борбени сцени со Киану Ривс

Читај повеќе

Џаред Лето ќе го глуми Енди Ворхол

Читај повеќе